Komunista Kohlíček odhaluje taktiku americké diplomacie: Vždycky rozpoutají krizi a následky pak nese EU

14.09.2014 16:35 | Zprávy

Někdejší europoslanec Jaromír Kohlíček (KSČM) kandiduje do teplického městského zastupitelstva, a proto v rozhovoru ParlamentníchListů.cz vypočetl, co všechno by se mělo v tomto regionu změnit. Kromě toho se ale pustil i do zhodnocení ukrajinské krize. „Spojené státy zde řeší svůj konkurenční vztah k EU naprosto mistrovským způsobem,“ zdůraznil. Sankce proti Rusku jsou dle něj kontraproduktivní a výrazně ohrožují - kromě jiného - hlavně společnou zemědělskou politiku EU.

Komunista Kohlíček odhaluje taktiku americké diplomacie: Vždycky rozpoutají krizi a následky pak nese EU
Foto: KSČM
Popisek: Jaromír Kohlíček

V nadcházejících komunálních volbách kandidujete do zastupitelstva v Teplicích. S jakými cíli?

Cílem je, a to jistě nepřekvapuje, získat maximální podporu voličů pro náš volební program. Mimo jiné bychom rádi odstranili řadu let trvající čelné místo Teplic v nápadu kriminality a nezaměstnanosti. Město naší velikosti potřebuje doplnit infrastrukturu a odstranit nejhorší privatizační pomníky, jako je například Mlýnská ulice či zimní stadion. Občanům města je třeba poskytnout důvod k hrdosti na vlastní město. Když se můj dědeček dozvěděl, že maminka s tatínkem se po svatbě stěhují do Teplic, nadšeně reagoval: Teplice, to je taková malá Paříž. Hrdost na město začíná vítáním občánků, které dlouhodobě chybí, pokračuje výukou historie města a regionu na školách různých stupňů a končí právě u občanské vybavenosti, pořádku, co nejširší spolupráci městské a Policie ČR při řešení problémových míst. Stačí projít se večer po Masarykově třídě od Červeného kostela ke kruhovému objezdu směrem na Ústí nebo šanovským parkem a zjistíme, že pražský Sherwood před Hlavním nádražím je vlastně bezpečným a klidným místem.

Dodnes naši zákonodárci nestanovili žádné úkoly pověřených obcí třetího stupně - těchto obcí je 206 a mají stanoveny úkoly ve státní správě, které zajišťují za obce 1. a 2. stupně. Zde je nutno zahájit s okolními obcemi intenzivní jednání k řešení koordinace územních plánů a zlepšení dopravní situace. Zatím je z těchto předpokládaných staveb v územních plánech těchto obcí pouze takzvaná Kladrubská spojka. Spolupráci si ovšem vyžaduje i problematika základního školství a sociální a zdravotní problémy. Životní prostředí, případně úpravy na sídlištích, stejně jako integrovaný dopravní systém jsou věcmi, ve kterých máme značné dluhy a ty se nám projeví zvláště ostře od 1. ledna s novým jízdním řádem. Přitom celou pánevní oblast by bylo velmi správné pojmout z hlediska územního plánu jako jeden celek a v tomto smyslu je nutné zahájit jednání s dalšími obcemi. Problémy vzdělání, zaměstnanosti, dopravy, vlivu těžkého průmyslu, obnova lesů, či obnova venkovské krajiny - to všechno jsou společné problémy a volají po koordinovaném postupu.

V minulosti jste byl poslancem Evropského parlamentu a máte také zkušenosti i z Poslanecké sněmovny. Proto vás asi nijak nezaskočím dotazem na „kulturu“ v Poslanecké sněmovně. Určitě vám neušly třeba nedávné sněmovní pře koalice s opozicí ohledně služebního zákona. Co takovým hádkám říkáte?

Různé země, které jsem navštívil na čtyřech kontinentech, mají samozřejmě různou politickou kulturu. Při poslechu ostrých vystoupení v parlamentu Irské republiky jsem ale nikdy nezaznamenal nechutné osobní invektivy za hranou toho, čemu se říká politická kultura. I v Evropském parlamentu někdy extrémně pravicoví poslanci vystupovali nevhodně, tato vystoupení ale vždy byla rozhodující většinou přítomných odsouzena a předsedající jim proto nikdy nedal širší prostor. Občas mám z vystoupení některých protřelých poslanců v tomto období pocity velmi smíšené. Naštěstí jsme dosud neviděli mezi našimi poslanci fyzické napadání, ale někdy mám pocit, že politická kultura našeho zastupitelského sboru není nejvyšší.

Když už je řeč o služebním zákoně, prezident Miloš Zeman tvrdí, že pokud nechají poslanci v novele paragraf o politických náměstcích, obrátí se se stížností na Ústavní soud. Jaký to na vás dělá dojem?

Sledoval jsem pečlivě projev pana prezidenta v Poslanecké sněmovně. Byl dobře připraven a argumentačně mu nelze nic vytknout. Ne vždy v minulosti jsem měl z jeho vystoupení takto dobrý pocit. Současná verze služebního zákona vypovídá o nízké kultuře jednání, neznalosti zákonů tohoto typu přijatých v sousedních státech EU a o tiše se rodící opozičně-koaliční dohodě. Zároveň tato dohoda naznačuje posun koalice doprava. Situace mi připomíná podobně rozpačité přešlapování při zavedení a změnách bodového systému při hodnocení dopravních přestupků. Zřejmě i tento zákon bude v blízké budoucnosti trvalým bodem diskuzí a legislativních změn, což je ovšem pravý opak toho, k čemu by měl sloužit, tedy ke stabilizaci podmínek pro práci státní správy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …