Může podle vás současné dění na Ukrajině ovlivnit implementaci Green Dealu v EU, pokud by došlo k přerušení či ukončení dodávek ruského plynu do Evropy? Došlo by na využití „špinavějších“ zdrojů energie?
Dnešní zcela šílený vpád ruských vojsk na území suverénního státu Ukrajiny, se kterým nikdo racionální nemohl počítat a je to úplně nepochopitelná věc, zcela změní politické a ekonomické vztahy mezi EU a Ruskem, které se vyvinuly po rozpadu SSSR v roce 1991, a bude mít obrovský dopad jak na Rusko, tak na EU. Zcela se změní všechny vztahy mezi Západem a Ruskem včetně těch ekonomických.
Země EU, které počítaly s ruským plynem jako s přechodovým energetickým zdrojem, budou hledat jiného dodavatele. EU se Green Dealu jistě nevzdá, ale ten projekt má horizont až 2050. Cesta k němu se teď v případě některých zemí, jako například u Německa, zcela jistě změní. Odchod od uhlí nebude tak překotný, to je nyní zcela jisté.
Jak zní váš komplexní odhad znalce energetické problematiky, budou dodávky ruského plynu do Evropy pokračovat? Co by jejich tok mohlo nejvíce ohrozit?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Marek Korejs