Jak celá ta iniciativa kolem sochy maršála Koněva vznikla? Ono to vypadá, jako by snad Praha 6 neměla k řešení nic závažnějšího?
Začnu zeširoka. V letech 2009 a 2010 začaly probíhat diskuze, že by se nějak mělo upravit náměstí Interbrigády. Ty úvahy počítaly i s tím, že by se tam udělaly podzemní garáže. Už tehdy se o tom mluvilo s ruskou ambasádou. Ruské straně to nevadilo. Jediný požadavek z jejich strany byl, aby tam zůstalo nějaké prostranství na kladení věnců. Debaty potom postupně utichly a rekonstrukce prostoru se nekonala.
Koněv se do našeho hledáčku dostal až tehdy, kdy mu někdo namaloval růžové kalhoty. Koněv se opravil na náklady samosprávy, pod níž pomník nyní spadá. V dubnu 2015 přišli na zastupitelstvo lidé sdruženi v konzervativním klubu, většinou bývalí politici. Ti vznesli požadavek, abychom pomník odstranili. My jsme to nijak zvlášť nekomentovali. Na příštím zastupitelstvu ale vznikla bouře ve stylu, co jsme to za prevíty, když chceme pomník odstranit, což jsme ale nikdy nechtěli. Tak jsme deklarovali, že odstraňovat sochy v dnešní době je už trochu pozdě, a vyplynulo z toho, že bychom na ten podstavec umístili tři cedule – v češtině, angličtině a v ruštině, na nichž bude napsáno, kdo byl maršál Koněv doopravdy, aby se vyjasnili určité nejasnosti. Nápisy konzultujeme s odborníky z Vojenského historického ústavu i Ministerstva obrany. Ta původní cedulka by tam zůstala, ale vedle ní by se objevily cedule, které by ukázaly, že na té původní je jistá historická nepřesnost.
Mě by zajímalo, co s tou věcí má společného ruská ambasáda?
To by mě zajímalo také. Ruská ambasáda se odvolává na bilaterální smlouvu, kterou má uzavřenou s Českou republikou ohledně válečných pomníků a hrobů a nová úprava, kterou navrhujeme, se Rusům nelíbí. Koněvova socha ale není válečný hrob ani pomník. Je to pomník konkrétního sovětského vojevůdce, který byl postaven v roce 1980, v době vrcholící normalizace. Na tento objekt se ta smlouva nevztahuje ani náhodou. Socha je v majetku obce, obec se o ni stará na vlastní náklady. Obec má právo říkat, co s tím pomníkem bude nebo ne. My Rusy férově informujeme o tom, co tam budeme dělat. Je to socha ruského maršála. Ta jejich snaha zamezit, aby si samospráva vykonávala věci na svém území, mi přijde absurdní.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž