„Kriminalita tady hodně roste a mohou za to hlavně lidé s neholandskými kořeny a uprchlíci. Obtěžování žen, zlodějiny a přepadení. Vždyť dřív jsme si ani auta nezamykali, natož kola; a mé sestře teď za dva roky ukradli už osmé a to je zamykala,“ zmínil Bob ve svém bývalém baru U znaku města Naardenu, už měl trochu popito. Symbolizuje tak pravidlo, že hodně Holanďanů kvůli politické korektnosti o takových věcech hovoří jen mezi přáteli, anebo když si dají něco na kuráž. Reportér ParlamentníchListů.cz ale vyzpovídal více obyvatel města, kde je pochován Jan Amos Komenský.
Wilders je moc extrémní
Část městečka Naarden, kde leží ostatky Komenského, je pevností z dob vlády Viléma I. Oranžského. Hvězdicový systém fortifikací připomíná z ptačího pohledu okvětí pomněnky a historické město uvnitř vlastně Komenského kulatý svět z knihy Labyrint světa a ráj srdce. Nicméně zde žádné zmatky a marnost nevládnou. Naopak, i ve všední den je Naarden místem, kde vládne venkovská pohoda turisty hojně navštěvované památky. Ve zdejší městské radě sedí jen představitelé zavedených politických stran.
„Zvolím Fórum pro demokracii, protože doteď neměli možnost se ukázat v parlamentu, tak jim chci dát šanci. Myslím si, že by po volbách mohli získat tak šest křesel v poslanecké sněmovně. Wilders není až tak špatný člověk, bojí se islámského fanatismu a mnoha Holanďanům mluví z duše. Z těch sedmnácti jde tak o čtyři miliony lidí. Nicméně pro mě je až moc extrémní. Nemám rád, když někdo nabízí jednoduchá řešení, protože svět není černobílý,“ vysvětlil Bob.
Stylový a štamgastů plný bar U znaku města Naarden, kde čtrnáct let makal u pípy a nahoře s manželkou bydlel, teprve nedávno prodal kamarádovi. Nyní bydlí za hradbami a sem si chodí pokecat s přáteli. Nicméně v Amsterdamu vlastní čtyři další podobné bary. Bob byl navíc kdysi pořadatelem exkluzivních koncertů Franka Sinatry s Lizou Minnelli v Rotterdamu a Amsterdamu. Je pro Evropskou unii a na současné spory země s Tureckem má jasný názor: „Erdogan prohlásil, že jsme banánovou republikou, a pak ještě horší věci. Prý, že jsme fašisti a povraždili jsme lidi v Srebrenici. To jsou hrozný řeči. Ať si promne oči a podívá se na to své království. Turecko opravdu není ukázkovým příkladem demokracie a bude hůř.“ Holanďané prý už loni přestali kvuli bezpečí hromadně do Turecka jezdit.
Demokraté 66 v oblibě
„Už čtyřicet let volím stejnou stranu, jmenuje se Demokraté 66. Pravicoví radikálové pravděpodobně zvítězí, ale já chci liberály. Také nemám rád křesťanské demokraty, protože církev a politická moc by měly působit odděleně,“ řekl za pochodu instalatér Okky, jenž se z polední pauzy vracel kolem mohutné katedrály svatého Víta do práce a dodal: „Wilders je chytrý, a proto dost nebezpečný!“ Po třetí hodině se okolí kostela zaplnilo dětmi z nedaleké školy. Holčičky kreslily na dlažbu panáka, kluci si ze dveří kostela udělali fotbalovou branku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský