Kritické myšlení se na školách nenosí, vládne stádnost. Markéta Šichtařová se také bojí, že nenažraný stát způsobí další metanolovou kauzu

14.07.2019 14:44 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Situace nás donutí zcela překopat léta funkční daňový systém. Hra s DPH nebo s EET patří do minulého století, tvrdí Markéta Šichtařová a navrhuje změnit logiku tak, že zrušíme zdanění práce a výpadek daní budou kompenzovat dosud neexistující daně. Proto má trochu pochopení pro francouzské zdanění všech letů, které ze země odstartují, zatímco českou Sněmovnou schválený daňový balíček povede jen k dalším padělkům, k pašování a k dalším metanolovým kauzám. Stát je prostě nezdravě nenažraný. Neměl by zvyšovat daně, ale snižovat výdaje.

Kritické myšlení se na školách nenosí, vládne stádnost. Markéta Šichtařová se také bojí, že nenažraný stát způsobí další metanolovou kauzu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

O návrhu rozpočtu pro příští rok, který schválila vláda hlasy svých členů za hnutí ANO, když ministři ČSSD se zdrželi, jsme si už jednou povídali. Vrátil bych se k němu několika připomínkami, které k němu z různých stran zazněly. Co by se podle vás dalo seškrtat na straně výdajů? Je úlohou rozpočtu udržet sociální smír, abychom se nevrátili k těm „zlatým“ časům škrtů, kdy proti sobě ministr financí Miroslav Kalousek poštvával jednotlivé sociálně slabé skupiny, důchodce proti postiženým a podobně? Co říkáte nápadu poslance ČSSD Petra Dolínka, že Alena Schillerová nezvládá řízení Ministerstva financí a měla by resort předat do gesce ČSSD? To máme tak levicovou vládu, že se i KSČM dožaduje schodku o deset miliard menšího?

Kdyby chtěl člověk mluvit o rozpočtu konkrétně, šel by na dřeň, což nelze v médiích popsat, protože rozpočet má mnoho set stran. To je ohromný stoh papírů, který má smysl měřit na desítky centimetrů. Konkrétně se proto člověk nic nikdy nedočte.

Zůstanu proto taky v obecné rovině. Za posledních 15 let přibylo 15 nových státních úřadů. Já si nejsem jistá, zda je vážně všechny potřebujeme. Za poslední roky přibyly desítky tisíc státních zaměstnanců. Opět si nejsem jistá, že je všechny potřebujeme. Stát má mnoho agend, o jejichž smyslu pochybuji. To znamená, tady jsou tisíce pracovních míst a mnoho budov, které není třeba platit z veřejných peněz.

Když mluvím o škrtech, nemluvím o rušení žádných dávek, které by ohrozily sociální smír. Škrty je třeba dělat v tom smyslu, aby byl stát menší a méně zasahoval lidem do života. Tedy spíš rušení úřadů, kontrolních mechanismů, byrokratických postupů.

Co se týče daní, tak tady je třeba se připravit na úplnou změnu logiky daní. Tady si politici stále hrají s DPH jak s jojem. Snad každá vláda s ní „potřebovala“ pohnout. Přitom to je marginálie. Budoucnost je o 4. průmyslové revoluci, kdy roboti v mnoha oblastech nahradí lidi. Levice vymýšlí pohádky o nepodmíněném příjmu, na který neví kde vzít, a tam, kde to zkusili, už systém opustili pro jeho nefunkčnost. Já navrhuji změnit logiku tak, že zrušíme zdanění práce, čímž práci zlevníme. Výpadek daní pak budou kompenzovat dosud neexistující daně. V tomto duchu je ostatně plánovaná i digitální daň. V některých zemích už ale uvažují zdanění sociálních sítí a podobně. Situace nás donutí zcela překopat léta funkční daňový systém. Hra s DPH nebo EET patří do minulého století. Facebook nám chystá vlastní měnu, kde se bude platit tak, že EET postrádá smysl. To je budoucnost.

Myslím, že sociální demokracie nyní prochází vnitřní krizí. Neočekávám, že by měla sílu přinést nějaké nové myšlenky či reformy. Jinými slovy, sociální demokraté si lížou rány a nic velkého by nedělali, což by možná nebylo vůbec špatné. A pokud jde o vládu, ano, stávající vláda je velmi levicová. A ještě víc než levicová je populistická v pravém slova smyslu. Komunisté jsou sice víc levicoví, ale mají svým způsobem na rozdíl od vlády jasnou ideologii, i když je totálně neakceptovatelná.

Zatímco česká vláda nyní přišla s daňovým balíčkem, který mimo jiné zvyšuje spotřební daň u tvrdého alkoholu, tabákových výrobků a hazardu, tak ta francouzská plánuje zdanit všechny lety, které ze země odstartují. Každoročně by tak měla získat 180 milionů eur, tedy asi čtyři a půl miliardy korun, které chce investovat do ekologické dopravní infrastruktury včetně železnice. Lze na tento typ daně, která má být odpovědí na kritiku týkající se ekologické stopy, co po sobě letecký průmysl zanechává, pohlížet ve světle rostoucích aktivit za záchranu klimatu jako na logický krok, nebo za ním vidíte jako v případě české vlády pouze snahu jakkoli naplnit státní pokladnu?

Mezi českými daněmi a francouzskými daněmi nevidím spojitost. Česká vláda nemá peníze. Státní pokladna je v současnosti v nejhorším stavu za mnoho let. Francouzské veřejné finance jsou na tom také špatně, ale krom hledání zdrojů tam vidím i ekologii. Myslím, že právě tento přístup zapadá do toho, o čem jsem mluvila před chvílí. Budou nové daně a mezi nimi i ty ekologické. To je budoucnost. Ekologické daně jsou sice pro mě sotva skousnutelné, ale pořád trochu lepší než ekologické zákazy. Nebojte, i u nás stav státní pokladny donutí vládu k podobným daním... Jen to bude těžké, při stavu české infrastruktury. Už měly být dražší dálniční známky, ale pak to politikům při stavu D1 bylo trapné, tak je odložili. Protože platit za poskakování v zácpě dražší dálniční známku je absurdní.

Bojím se, že naším zvýšením daní dosáhneme jen dalších padělků, pašování a další metanolové kauzy. Stát je prostě nezdravě nenažraný. Neměl by zvyšovat daně, ale snižovat výdaje.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

16:40 Setkáváte se s lidmi mimo volby? Pomáháte jim? Kněz má otázku na politiky

Politikům obecně se může přihodit, že ustrnou v palácích demokracie a ztratí kontakt s realitou lidí…