Někteří evropští intelektuálové jsou přesvědčeni, že rozdělení Izraele na dva státy, tedy vznik samostatné Palestiny s koridorem mezi Gazou a Západním břehem Jordánu, by vyřešilo mnohá napětí na Blízkém východě. Ne hned, ale v dlouhodobé perspektivě. Máte podobný názor?
Víte, ti „někteří evropští intelektuálové“ v zajetí svého superega rozdávají recepty nebo by je dokonce chtěli ostatním národům diktovat tak jako v době průmyslové revoluce. Už je na čase, aby se někteří evropští intelektuálové přestali chovat jako nadřazení! To, co se odehrává a ještě odehrávat bude, je důsledkem rad právě těch evropských „intelektuálů“ či stratégů. Konkrétně jsem se k této otázce vyjádřil někdy v roce 1991 v rozhovoru pro „Lidovou obranu“, která již neexistuje. Etnicky neexistuje takzvaný palestinský národ, jsou to Arabové, neboli arabské kmeny kolem dnešního Izraele. Proč třeba Egypt neintegruje Gazu? Přece jsou to také Arabové a Gaza by byla součástí velkého arabského státu. Západní břeh Jordánu se může integrovat do Jordánska. Arabové na západním břehu Jordánu jsou víc bližší dnešním „Jordáncům“ než Arabům v Gaze. To vidíme nejen v jejich odlišných politických postojích!
Někteří evropští „intelektuálové“ by všechno „vyřešili“ mechanicky, aniž by brali ohled na kulturu, historii, tradici a hlavně na zájmy těch, kterých se to týká. Vměšování některých evropských „intelektuálů“ do problémů druhých nikdy nic dobrého nepřineslo. „Palestinský problém“ je v rámci tažení proti Židům uměle přiživovaným problémem. Bohaté arabské státy uměle udržují „problém“ v rámci antisemitského tažení, kdy mají podporu od jistých evropských „intelektuálů“ a politiků a jako propagandu k arabskému nacionalismu. Jinak se rozhodne Palestinec žijící v Izraeli, který je občanem Izraele a má nesrovnatelně více práv, než Palestinec žijící v Saúdské Arábii, kde je mu odepřeno právo na občanství i po třech generacích, jako je tomu i v mnoha jiných arabských státech!
Myslíte si, že by i Kurdové měli mít samostatný stát a proč?
Myslím si jenom to, že čtyřicetimilionový národ má právo rozhodovat o svojí existenci. To je posvátné právo na sebeurčení, které je Kurdům násilně odepřeno. Pro jaké správní uspořádání se rozhodnou sami Kurdové, to by mělo být jejich výsostné právo! Zda vytvoří centralizovaný stát či stát sloučený z různých kantonů? Oba modely Kurdové v současnosti zvažují. V Iráku je centralizovaný Kurdský stát a v Sýrii Kurdové zkoušejí kantonový systém. A tady jde především o to, aby Kurdové našli právní systém, ve kterém budou lidská práva a důstojnost člověka chráněny. Nejde a priori o správní formu. Důstojný život lidí žijících v Kurdistánu, a to nejsou jen Kurdové, ale i Arménci, Asyřané, Arabové a tak dále, má a musí mít přednost před formou!

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský