Libor Dvořák: V Rusku jsou svobodná média utlačovaná. A babičky a dědečkové sedí u státní televize. Co tam slyší, tomu věří, což je největší problém ruské společnosti

23.12.2014 8:44 | Zprávy

Novinář, komentátor a překladatel Libor Dvořák se profesně dlouhodobě zabývá Ruskem. ParlamentnimListům.cz v rozhovoru vysvětlil, jak je to se svobodou médií v Rusku. "Anna Politkovská a její osud jsou pro mě potvrzením toho, že novináři v Rusku to mají nejenom velice těžké, ale že jejich profese je smrtonosná," upozornil na případ známé novinářky, který byla zavražděna. Od chvíle kdy se k moci dostal Vladimír Putin, jsou podle něj svobodná média v Rusku velmi výrazně omezována. "A tento proces bohužel pokračuje a utahování šroubů je stále citelnější," vysvětlil.

Libor Dvořák: V Rusku jsou svobodná média utlačovaná. A babičky a dědečkové sedí u státní televize. Co tam slyší, tomu věří, což je největší problém ruské společnosti
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Novinář a překladatel Libor Dvořák

Jak je to se svobodou médií v Rusku? Podle žebříčku Reportérů bez hranic se Rusko v této oblasti ocitlo na 147. místě ze 168 zemí. Což je dost nelichotivé. Odpovídá to vašim zkušenostem?

Státní a velká média jsou jednoznačně podřízena státu a v tomto ohledu je to velice špatné. Na druhou stranu jsou v Rusku média víceméně nebo naprosto svobodná. Například list Novaja gazeta, což je taková povolená opozice. Ale i některé normální noviny jako Nezavisimaja gazeta, Vědomosti, Kommersant, které se chovají velmi svobodně na poměry, které v zemi panují. Pak jsou tam média jako Rádio Svoboda, ruské vysílání BBC či Deutsche Welle, kde o nějaké nesvobodě a cenzuře nemůže býti řeči. Pravdou je, že to nejsou média ruská, ale působí na ruském mediálním trhu. Jsou velice důležitá. Musíme ale připustit, že rozhodující pro vytváření veřejného mínění v Rusku jsou velké státní televize, které jsou plně v režii státu.

Když už se zmiňujete o televizích, jedna opoziční tam přeci jen je – Televize Dožď...

Ano. To je velice důležitá televize. Je internetová, dělají ji mladí nadšenci doslova na koleně. Je to televize skutečně výtečná. Proto jí stát dělá velké problémy, aby pokud možno vysílat nemohla. Ale zatím se na mediálním trhu drží. Úžasné je, za jaké peníze vytváří své hodnoty. Televize Dožď byla schopná dělat poslední parlamentní volby za desítky tisíc rublů. Což jsou naprosto komické peníze z pohledu jakékoliv televizní produkce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

20:02 Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česko je poprvé po 60 letech bez ruské ropy, pochlubil se premiér Petr …