Lidé bez práce a peněz. Krádeže, rabování. Bezpečnost země se zhoršuje... Izraelský bezpečnostní expert proto chystá tento projekt

26.04.2020 16:44 | Zprávy

ROZHOVOR Občané v době koronavirové krize naší vládě vesměs důvěřují. Rozvolňování, vynucené opozicí, je ale nebezpečné a může se vymstít. Nikoliv Andreji Babišovi, ale právě opozici, která „příliš tlačí na pilu“. Bezpečnostní riziko bude větší i po překonání krize, a to „díky“ ekonomickému propadu. To uvádí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz izraelský bezpečnostní expert, dlouhodobě žijící v ČR, David Bohbot. Hovoří dále o projektu Občanská civilní stráž, byť už v samém zrodu je napadán za to, že její členové chtějí pomáhat policii a starostům udržovat pořádek.

Lidé bez práce a peněz. Krádeže, rabování. Bezpečnost země se zhoršuje... Izraelský bezpečnostní expert proto chystá tento projekt
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Izraelský bezpečnostní expert David Bohbot žijící v Česku

Občanská civilní stráž, ve které se angažujete, respektive jste její spoluzakladatel – co si pod tímto pojmem máme představit? U mnoha lidí to může vyvolávat určité „vzpomínky na minulost“, například ve spojení s bývalou Pomocnou stráží Veřejné bezpečnosti. Ta, pokud vím, neměla moc dobrou pověst.

Nebyl jsem tady před rokem 1989, ale slyšel jsem, že lidé, co tam byli, pomáhali komunistické policii proti normálním lidem. Můj projekt je jiný. Mám s tím hodně zkušeností z Izraele a hodně špičkových odborníků mi ho pomáhalo připravit. V civilní stráži občané pomáhají občanům a používají k tomu schopnosti a možnosti policie. Policie jim pomáhá, školí je a dává jim právo řídit ostatní, když je nějaká kritická nebo nebezpečná situace. Strážní jí pomáhají takové situace zvládnout. Je to dobré jak pro lidi, tak pro policii. Není dost policistů na to, aby byli všude. Potřebují lidi, aby jí pomohli. A taky je dobré, aby lidi viděli, jak těžkou práci policie má.

Každý občan má přece právo žít v bezpečí. Ale musí mít také právo se na tom podílet, chránit svoje rodiny a majetek. Taky se musí naučit, co je k tomu potřeba. Aby mohl učit i ostatní. Všechno musí být podle českých zákonů.

Chcete tedy zřídit legální organizaci? Jaké kroky chcete podniknout k její legalizaci a máte představu, kolik času to zabere?

Nejen legální, ale s podporou státu. Jak jsem napsal v naší elektronické petici na podporu vzniku občanské civilní stráže, chci, aby se na jejím zřízení penězi a cvičením podílelo ministerstvo vnitra a také kraje a obce. Občanská stráž bude rovněž pomáhat obecní policii a starostům třeba při ohrožení země podle zákona o obraně ČR.

Když mluvíte o čase, to nezáleží tak úplně na mně. Konkrétní kroky k vytvoření civilní stráže jsem chtěl zahájit do konce dubna. Ale vidíte, jak to vypadá. Všechno jde pomalu. Až podpisů bude pod naší peticí aspoň tisíc, obrátím se otevřeným dopisem na ministerstvo vnitra, na vládu a na poslance. Připravil jsem prezentaci, kde podrobně vysvětlím všechno, co budou chtít vědět. Chci, aby občanská civilní stráž byla v zákoně o policii a také v zákoně o obecní policii. Chci, aby o ní věděli hejtmani a starostové a počítali s ní v krizových situacích.

Očekáváte, že bude o členství v nové organizaci zájem? Nebojíte se, že se pod jejím krytím začnou v podstatě legálně organizovat extrémisté?

Lidé, kteří se budou do občanské stráže hlásit, musí projít výběrem. Stanovil jsem po konzultacích s dalšími lidmi, kteří tomu rozumí, několik kritérií pro výběr lidí. Už jsem napsal, že pro zařazení do civilní stráže platí čtyři zásadní limitující omezení – čistý trestní rejstřík, absence extrémistických názorů, věk od 18 do 75 let a duševní a tělesná způsobilost pro zařazení do konkrétní skupiny. Policie může s výběrem hodně pomoci.

Nechci vytvářet novou ozbrojenou složkou, nechci žádné extrémní hnutí. Chci, aby ta organizace vystupovala veřejně a transparentně. Hledám lidi, kterým není lhostejná bezpečnostní situace v naší zemi a nechtějí se jen pasivně dívat, jak se zhoršuje. Nechci jen bezpečnou společnost, bezpečné prostředí pro práci a život, ale chci taky zlepšit vztah mezi českou policií a občany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

4:44 Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

Již asi 70 let je podle analytika Jana Campbella politika založená na vyvolávání strachu o sociální …