Lidé se propadají do chudoby a ČT z nich chce vytáhnou další dvě stovky? To nemyslí vážně! Šéfka KSČM ve varu

02.05.2022 19:05 | Rozhovor

„Bez ruského plynu se následujících několik let neobejdeme. Ať si vládní představitelé říkají, co chtějí!“ říká poslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a připomíná zasypávání dolů s uhlím. Ministru zemědělství vzkázala, aby se místo úvah kolem slevových akcí zaměřil na redistribuci zisku zahraničních obchodních řetězců a podporu domácích producentů. Doporučila také, kde by mohla ušetřit Česká televize. Zmínila například některé pořady i odměny pro generálního ředitele.

Lidé se propadají do chudoby a ČT z nich chce vytáhnou další dvě stovky? To nemyslí vážně! Šéfka KSČM ve varu
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně Kateřina Konečná

Rusko ve středu zastavilo dodávky plynu do Polska a Bulharska s tím, že je obnoví, teprve až proběhnou platby za plyn v rublech. Hned se začalo mluvit o vydírání, o porušení smluv, ale také o tom, jaké země budou „na řadě“. Jak v tomto směru vidíte situaci ČR? I přesto, že odebíráme plyn přes Německo, hrozí něco takového?

Kvůli tomu, že jsme jako stát závislí na dodávkách strategických surovin přes zprostředkovatele z Německa, jsme ještě v daleko horší situaci. Předchozí vlády nechaly občany jako rukojmí trhu. Zemanova vláda prodala Transgas včetně přepravní soustavy, což staví strategickou infrastrukturu do soukromých zahraničních rukou. Plyn, který nyní spotřebováváme, stejně pochází z Ruska. Že jej přivádějí potrubí z Německa, na tom mění jen to, u koho skončí platba.

A jen tak na okraj – pokud by nám Rusko nechtělo dodávat energii, asi by nás i v této chvíli nezásobilo jaderným palivem na několik let dopředu.

Co by pro nás znamenalo, kdybychom o dodávky plynu z Ruska přišli?

Bez ruského plynu se následujících několik let neobejdeme. Ať si vládní představitelé říkají, co chtějí! Český statistický úřad vydal před několika dny informaci, že v loňském roce se do ČR dovezl zemní plyn v hodnotě 76 mld. Kč. Z toho bylo 81 % z Ruska (přes prostředníky). A dopad by byl okamžitý – na naše hospodářství velmi negativní. Neexistuje v tomto čase adekvátní alternativa. Zemní plyn je nyní nepostradatelný v průmyslových odvětvích, jako jsou chemie, teplárenství, hutnictví, výroba stavebních hmot. Dále v zemědělství tvoří základ při výrobě hnojiv. Je zde významná část domácností, která je napojená na zemní plyn.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jestli máte plán, jak zajistit dostupné bydlení, proč jste s ním nepřišel už jako ministr?

Tvrdíte, že máte plán, jak ročně zajistit až 10 000 bytů s dostupným nájmem navíc. A způsob, jak do bydlení nalít až 50 miliard ročně. A můžete ten váš plán rozvést? A máte také plán, jak lidem zpřístupnit vlastní bydlení, na které dosáhnou i třeba za pomocí hypoték, na které ale teď téměř nikdo ned...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

4:44 Zeman: Tohle se v ČR nesmí stát. A budu to odteď pořád opakovat

Bývalý prezident Miloš Zeman hodlá upozorňovat na nebezpečí zásahu do českých voleb pod záminkou zás…