Lipovská: Toto mi řekli v ČT a nerozumím tomu. A z tohoto nemusíme vyjít živí

07.07.2020 13:52 | Zprávy

Ekonomka a členka Rady ČT Hana Lipovská z Institutu svobody a demokracie se svěřila ParlamentnímListům.cz, jak pochodila se snahou zjistit podrobnosti o smlouvě televizního ředitele Petra Dvořáka. ParlamentnímListům.cz rovněž sdělila svůj pohled na nadcházející „rekonstrukční“ balíček chystaný Evropskou unií. „To, co Brusel provádí, je čiré gamblerství. Velmi zvláštní gamblerství, neboť vystupuje ve dvojjediné roli: zároveň jako hráč i jako provozovatel kasina. Česká republika se do tohoto hráčského doupěte dostat nesmí, jinak se z něj živa a zdráva nedostane,“ uvedla.

Lipovská: Toto mi řekli v ČT a nerozumím tomu. A z tohoto nemusíme vyjít živí
Foto: archiv H. Lipovská
Popisek: Hana Lipovská

Schodek rozpočtu půl bilionu korun pravděpodobně projde. Opozice kritizovala návrh s tím, že nemá žádné konkrétní obrysy, kam peníze půjdou. Pak premiér Andrej Babiš prakticky přes noc stvořil krátký přehled, která ministerstva dostanou jakou částku, ale rozdělení opět nebylo detailněji vysvětleno. Jak takové jednání vlády hodnotíte v případě rekordního schodku rozpočtu, který republiku čeká?

Schválit nelze žádný záporný schodek rozpočtu. Půlbilionový deficit by měl být důvodem k pádu vlády. Když vyhoří dům, odloží rodina nákup nového automobilu, nejede na dovolenou, šetří každou korunu. Během koronakrize nejenže náš dům začal hořet – ale zapálili jej sami ti, kdo teď chtějí hasit. Byly to vlády – nejen ta česká – které vypnutím ekonomiky zapálily prakticky celá sídliště.

Pro představu: Kdyby vláda dala pět set miliard na starobní důchody, bude mít každý český důchodce dvojnásobnou penzi. A kdybychom měli naopak stejnou částku okamžitě splatit, nebude na důchody ani koruna. Už dnes přitom tušíme, že pět set miliard nemusí být strop. Vláda se naučila chodit si říkat do Sněmovny pro nové a nové peníze. V duchu hesla „hloupý, kdo dává, hloupější, kdo nebere“, se vyhýbá vysvětlování, co s penězi, které teprve vyděláme, vlastně chce dělat. A je otázka, zda to sama opravdu ví. Zda ví, kam chce každou korunu dluhu umístit. Pokud ne, pak celá diskuse o zvyšování státního dluhu postrádá smysl. Jeho schválení je vystavením blankosměnky vládě, která pak s našimi penězi bude moci dělat skutečně cokoli.

Otázka je, jak vláda hodlá tento obrovský dluh splácet. Bude vláda v dalších letech zvyšovat daně? Které? Kdo to zaplatí? Anebo bude škrtat výdaje? Sníží důchody? Zpoplatní vysoké školy a zdravotnictví? Propustí úředníky a vojáky? Přestane stavět dálnice, zdraží vlakové jízdenky? Donutí centrální banku, aby začala tisknout peníze, způsobila hyperinflaci a znehodnotila naše úspory? Začne prodávat majetek státu? Půjde snad do dražby Karlštejn nebo Karlův most? Vyhlásí státní bankrot? Očekává zázračný ekonomický růst, který všechny dluhy vyrovná? Anebo vyhraje první cenu v loterii? Kde v takovém případě vezme peníze na losy?

Přiznejme si otevřeně, že za dnešní přemrštěné výdaje zaplatíme buď dnes, nebo během příštích let. Každá dnes vyhozená koruna znamená, že si budeme muset zítra něco odepřít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí

10:30 Senátor ODS o Babišovi: Jeho síla je v tom, jak jsou soupeři slabí

V politice neexistují jednosměrky, ale spíše kyvadla. Mládež odsunula Piráty na třetí místo, hned za…