Svět obletěla videa, která zpochybňují regulérnost voleb v Bělorusku, jež podle oficiálních čísel vyhrál znovu Alexandr Lukašenko s 80 procenty. Nakolik těmto oficiálním číslům věříte?
Za prvé. Proč bychom měli požadovat, aby všude probíhaly volby. Třeba v Saúdské Arábii a v Kataru, kterým vyjadřuje tolik sympatií ministr Petříček, tam žádné volby neprobíhají. Za druhé. Když už se volby v Bělorusku konají, proč by se měly konat podle západních standardů? Zvláště, když ty standardy nejsou dodržovány ani v Německu, v Rakousku, ve Spojených státech a v dalších západních zemích. A za třetí. Běloruské volby probíhají „po bělorusku“ už desítky let. Proč to začalo vadit právě letos?
Proč to začalo vadit?
Aby byla zahájena agrese proti nějaké zemi, musí být splněna řada podmínek zároveň. A často nakonec rozhodnou třeba nenaplněné ambice nějakého úředníčka. Nicméně z dlouhodobého strategického hlediska je skutečným terčem té agrese Rusko. Před pár lety měl Západ naději, že se Lukašenko zapojí do protiruské koalice. Dnes už taková naděje není. Je tedy silný zájem nahradit jej nějakou prozápadní loutkou. To je zájem, na kterém se shodnou politické špičky, bankéři, kapitáni korporací a samozřejmě radikální neziskovky.
A proč Rusko?
Těch, kdo mají zájem o ruské suroviny, a nechtějí za ně platit, těch je příliš mnoho, a jsou příliš mocní. Kromě toho, Rusko vytváří určitou protiváhu proti Spojeným státům. Padne-li Rusko, může probíhat nějaké humanitární bombardování každý týden. Pokaždé, když někdo bude chtít, aby americká firma v nějaké zemi platila daně, nebo jí odmítne zadat státní zakázku, může očekávat vojenský úder. V tom smyslu je zájmem všech lidí, kterým záleží na svobodě a nezávislosti vlastní země, aby se Lukašenkův režim ubránil.
Chcete tím říct, že Lukašenko není diktátor?
Nechci se pasovat do role experta na Bělorusko. Nicméně nemusíme si dělat iluze. Lukašenko je podle všeho pragmatický diktátor, kterému záleží na jediné věci. Aby se udržel u moci. Nicméně svět s Lukašenkovým režimem poskytuje lepší podmínky pro existenci svobodných národních států než svět, ve kterém by Bělorusku vládla nějaká loutka typu Čaputové.
Podle vás je tedy celý konflikt vyvolán kvůli financím?
Může to být i horší. Americká administrativa i vedení bezpečnostních složek jsou prorostlé radikálním islámem. Třeba v FBI to už došlo tak daleko, že CAIR, tedy extrémistická organizace blízká Muslimskému bratrstvu, schvaluje výcvikové materiály pro agenty. Terčem americké agrese by se mohl stát každý, kdo se postaví radikálním islamistům. Ale většinou jdou ty zájmy ruku v ruce, jak jsme to viděli na americké agresi proti Srbsku. Podpora radikálního islámu a finanční zájmy zároveň.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Zuzana Koulová