Lukašenka má nahradit západní loutka. Typu Čaputové. ČT by mluvila jinak, kdyby ty protesty byly skutečné, míní Petr Hampl

15.08.2020 13:29 | Zprávy

ROZHOVOR „Nenechme se mýlit. Cílem současných aktivit není demokracie, nýbrž nastolení americké okupační správy. Můj odhad je, že se Lukašenko udrží. On by se byl možná udržel i ukrajinský režim, kdyby nebyl Viktor Janukovyč takový zbabělec a postavil se na odpor. Lukašenko zatím projevuje odhodlání,“ tvrdí sociolog Petr Hampl. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz upozornil, že jsme za poslední desetiletí byli svědky celé řady svrhávání takzvaných diktátorů, ale ve všech případech se poměry v zemi prudce zhoršily. Podle Hampla má běloruský režim co zlepšovat, avšak rozpadající se Západ nemá co nabídnout. Sám předpokládá, že tamní barevná revoluce skončí stejně, jako demonstrace Milionu chvilek.

Lukašenka má nahradit západní loutka. Typu Čaputové. ČT by mluvila jinak, kdyby ty protesty byly skutečné, míní Petr Hampl
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Petr Hampl

Svět obletěla videa, která zpochybňují regulérnost voleb v Bělorusku, jež podle oficiálních čísel vyhrál znovu Alexandr Lukašenko s 80 procenty. Nakolik těmto oficiálním číslům věříte?

Za prvé. Proč bychom měli požadovat, aby všude probíhaly volby. Třeba v Saúdské Arábii a v Kataru, kterým vyjadřuje tolik sympatií ministr Petříček, tam žádné volby neprobíhají. Za druhé. Když už se volby v Bělorusku konají, proč by se měly konat podle západních standardů? Zvláště, když ty standardy nejsou dodržovány ani v Německu, v Rakousku, ve Spojených státech a v dalších západních zemích. A za třetí. Běloruské volby probíhají „po bělorusku“ už desítky let. Proč to začalo vadit právě letos?

Proč to začalo vadit?

Aby byla zahájena agrese proti nějaké zemi, musí být splněna řada podmínek zároveň. A často nakonec rozhodnou třeba nenaplněné ambice nějakého úředníčka. Nicméně z dlouhodobého strategického hlediska je skutečným terčem té agrese Rusko. Před pár lety měl Západ naději, že se Lukašenko zapojí do protiruské koalice. Dnes už taková naděje není. Je tedy silný zájem nahradit jej nějakou prozápadní loutkou. To je zájem, na kterém se shodnou politické špičky, bankéři, kapitáni korporací a samozřejmě radikální neziskovky.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

20:02 Fiala se chlubil, Šichtařová viděla něco jiného: Obrátil zbraň proti sobě

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Česko je poprvé po 60 letech bez ruské ropy, pochlubil se premiér Petr …