Matka a kandidátka SPD na hejtmanku: Inkluze dnes brzdí většinu žáků. Politika je ve školách zakázána, zákon hovoří jasně. Budeme to vymáhat

30.09.2020 19:55 | Zprávy

ROZHOVOR Kandidátka SPD na hejtmanku Jihočeského kraje Jana Pupavová chce rozbít mýtus hnutí, které příliš nepodporuje podnikatele. Kromě jejich podpory se chce zaměřit také na školství, které pozoruje z pohledu matky. Zákonodárnou iniciativu krajů by proto chtěla využít ke zrušení inkluze a zároveň by kraj jako zřizovatel škol měl důsledně vymáhat dodržování zákona a zabránit politizaci školství prostřednictvím neziskových organizací a jejich projektů.

Matka a kandidátka SPD na hejtmanku: Inkluze dnes brzdí většinu žáků. Politika je ve školách zakázána, zákon hovoří jasně. Budeme to vymáhat
Foto: Screen ČT24
Popisek: Jana Pupavová v debatě krajských lídrů na ČT

Máte zkušenost s podnikáním v obchodu a ve službách. Jak se dnes v ČR podniká? A co byste chtěla udělat pro to, aby se alespoň v Jihočeském kraji podnikalo lépe?

Jako každý jsem si musela projít těžším začátkem. Sehnání investic, prostoru k podnikání. Pokud bych měla zhodnotit, jak se dnes podniká v ČR, musela bych to rozdělit na dobu před Covidem a dobu po Covidu. Před Covidem byl dostatek práce, a tím pádem i pracovních míst. Tedy, dle mého názoru, bylo vše na nejlepší cestě.

V současné situaci bych podnikání rozdělila také do skupin. Na odvětví a podnikatele, které Covid zasáhl přímo. Tedy zcela jim znemožnil podnikání. Uzavření restaurací, kadeřnictví a dalších oborů, zejména ve službách a obchodu. A na straně druhé například stavební firmy, které, pokud nebyli nakaženi jejich pracovníci, mohly pracovat bez omezení. Toto rozdělení platí i teď. Pokud vezmeme v úvahu třeba restaurace, nejsou plné jako před Covidem. Lidé, samozřejmě z obavy z nakažení, omezují návštěvy těchto zařízení. Bohužel, nevidím v nejbližší době naději, že by mělo dojít k výraznému zlepšení. Spíš – i v důsledku vládních nařízení – naopak.

Vedení Jihočeského kraje musí ulehčit podnikatelům a firmám jejich podnikání. A to přístupem. Přiblížením se k nim. Tedy například umožnit jim veškerou komunikaci i v elektronické podobě. Dále by bylo na místě stavební zakázky velkých rozsahů rozdělit na menší, a to tak, aby se i drobný podnikatel nebo živnostník mohl účastnit výběrových řízení. Dále podporou cestovního ruchu. Snažit se nabídnout turistům i jiné lokality než jen Český Krumlov, který je přehlcen.

Jana Pupavová, kandidátka SPD na hejtmanku Jihočeského kraje

SPD není příliš vnímána jako strana, která podnikatelům, živnostníkům a jejich problémům věnuje tolik pozornosti. Jak je to ve skutečnosti? Co vaše hnutí podnikatelům nabízí?

Nemyslím si, že by hnutí nevěnovalo dostatečnou pozornost podnikatelům. SPD navrhuje zásadní zjednodušení daňového systému pro malé podnikatele, firmy a živnostníky. Prosazuje systém paušálů u daně z příjmů, což mělo SPD  v programu již v minulých volbách. Jsme pro zrušení elektronické evidence tržeb.

Navrhli jsme ve Sněmovně povinnost odvodu DPH u právnických osob až ze skutečně zaplacených faktur, podali jsme také návrh na snížení sazby DPH u firem s nižším obratem. V rámci koronavirové krize jsme ve Sněmovně podali cca 30 návrhů na efektivní pomoc OSVČ a malým firmám, které se týkaly podoby a výše kompenzačního bonusu, ošetřovného či odpuštění povinných zdravotních a sociálních odvodů.

Před volbami jste upozorňovala na neutěšený stav jihočeských nemocnic. Co vás na něm znepokojuje nejvíce?

Zdravotní péče je v Jihočeském kraji na velmi dobré úrovni, nemocnice jsou kvalitně vybavené, ale co nás znepokojuje, je nedostatek lékařů a středního zdravotnického personálu. Řada odborných lékařů již přesluhuje, dětského lékaře je umění skoro najít, a to nemluvím ani o zubařích. U odborných lékařů jsou dlouhé čekací doby a fronty.

Z tohoto důvodu je pro nás velmi důležité, aby naši občané měli dostupnou a kvalitní zdravotní péči.

Prioritou pro hnutí SPD je růst platů lékařů a středního zdravotnického personálu, ale i sjednocení způsobu odměňování zaměstnanců všech nemocnic, které mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami. Medikům a absolventům chceme nabízet jednorázovou finanční výpomoc či bydlení hrazené krajem za závazek, že v daném regionu zůstanou po určitou dobu pracovat.

Musíme také zajistit pro rodiny lékařů, kteří by k nám přišli pracovat, například školku pro děti či pro partnera práci.

Chceme, aby lékaři a zdravotnický personál neutíkal do ciziny, ale zůstali u nás v Jihočeském kraji.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…