Milan Syruček sleduje dramatické dění ve světě: Koronavirus v kanceláři Putina. Ruské letouny na letišti NATO. Ve Francii proběhla operace, která od války nemá obdoby...

28.03.2020 10:45 | Zprávy

ROZHOVOR Lidská solidarita překročila vojensko-politické hranice. Tak hodnotí pomoc stovky ruských armádních lékařů nejvíce postižené italské oblasti novinářský nestor, autor literatury faktu Milan Syruček. Kéž je tento krok, na kterém se dohodl prezident Putin s italským premiérem Contim, mementem a zářným příkladem i pro budoucnost a ostatní! V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se dále věnuje aktuálním otázkám kolem koronaviru v Rusku a na Ukrajině a sleduje francouzské tahanice o roušky mezi zdravotníky a tamními policisty. V neposlední řadě pak objasňuje historii kolem bývalého sovětského výrobce největších nákladních letadel na světě, firmy Antonov.

Milan Syruček sleduje dramatické dění ve světě: Koronavirus v kanceláři Putina. Ruské letouny na letišti NATO. Ve Francii proběhla operace, která od války nemá obdoby...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Knihu přeložil spisovatel Milan Syruček

Jak je v ruských médiích komentována epidemiologická situace v západní Evropě a jaká je v samotné Ruské federaci ?

V ruských médiích, alespoň v těch, která jsem si stačil prohlédnout, můžeme nalézt o konoraviru ve světě informace velice podobné těm, jaké se objevují i v našich médiích. Nesetkal jsem se s žádnou snahou tuto pandemii nějak zlehčit, udělat z ní propagandistický nástroj apod. Ale při rozloze země, početnosti politických směrů a množství tiskovin, které se tam vydávají, včetně regionálních a dokonce okresních novin, je obtížné vyloučit, že se tak někde neděje.

Dokonce se ani nezneužívá fakt, alespoň v těch médiích, která jsem četl, že v Ruské federaci je oproti Spojeným státům situace podstatně lepší, alespoň prozatím, a že také pro postižené je podstatně výhodnější povinná bezplatná zdravotní péče, zatímco poslední američtí prezidenti ji prozatím marně prosazovali. To má samozřejmě mnoho důvodů, Američané jsou velmi citliví na slovo povinné, zatímco my jsme si z dob komunistického režimu zvykli, že mnohé bylo povinné, například povinná základní vojenská služba, povinné dodávky zemědělců státu apod. Ale to už bych se dostal na jiné téma.

Přece jen si neodpustím ještě jednu poznámku: V ruských opatřeních proti šíření koronaviru se velmi často místo příkazů objevuje slůvko „doporučuje se“. Například se zatím pouze doporučovalo zavřít různá zábavní centra, noční kluby, biografy, dětské herny a podobně, ale zakazuje se třeba kouřit vodní dýmky v restauracích, barech a kavárnách, jejichž provoz se přitom nezakazoval. To však platí až od této soboty, poté se uzavřou stejně jako je tomu většinou jinde v Evropě. Také starším lidem se jen doporučovalo, aby nevycházeli na ulici, nebyl to však zákaz. Zato se připravuje zákon, který by lékárnám zakázal zvyšovat ceny – zatím se tak dělo i u nepotřebných léků a lékárny tak začaly vydělávat miliony rublů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

16:04 Kubka se nebojí a chystá silný krok. Hovoří lékař Henzl, který odmítl vakcínu na covid

V čekárně své alergologické ordinace zveřejnil leták, na kterém vyjádřil svůj názor na vakcíny proti…