Miloš jen nechal to Drahošovo hovno stéci a v tu chvíli bylo jasné, kdo je prezident. Štěpán Kotrba pro vás rozebral, co rozhodlo volby

28.01.2018 14:12 | Zprávy

ROZHOVOR Letošní prezidentské volby podle analytika Štěpána Kotrby definitivně ukázaly, že na prezidentský úřad potřebujete zkušenost. A na jakoukoliv politickou funkci vůbec. Proto nedává příliš šancí ani další politické kariéře Jiřího Drahoše, který podle něj prošel pouze politickým rychlokurzem. V klíčových okamžicích, jako byla třeba předvolební debata v České televizi, se to podle Kotrby ukázalo jednoznačně.

Miloš jen nechal to Drahošovo hovno stéci a v tu chvíli bylo jasné, kdo je prezident. Štěpán Kotrba pro vás rozebral, co rozhodlo volby
Foto: Česká televize
Popisek: Debata kandidátů na prezidenta Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v Rudolfinu v režii České televize

Advokátka Klára Samková identifikovala výsledek voleb dominantně jako vzkaz českých voličů mediálnímu a názorovému mainstreamu, který se snažil přesvědčovat o tom, že má volit Jiřího Drahoše. Jaký hlavní „vzkaz“ či „motiv“ voličů vidíte vy?

Nechci dělat politicky orientovanou analýzu, zůstanu u charakteristik sociodemografických. Většinou chudí senioři z venkova a malých měst si zvolili svého prezidenta. Natruc povýšené zlaté mládeži a vysokoškolákům z Prahy, Brna a velkých měst. Volili podle estetického konceptu „akce Z“ či Troškovy komedie Slunce, seno a jahody, nikoliv podle Čapkových Hovorů s TGM. Volili kompetence a pracovitost, ne mediální iluze. Byla to volba neviditelné plebejské komunity „dolních deseti milionů“ proti měšťáckým „horním deseti tisícům“. Vtipné ovšem je, kolik zasněných chudých chce patřit k těm deseti tisícům, i když na to nemá. Ani úspory, ani vychování. Iracionalita české společnosti a půlící řez společností má kořeny v „megaslevových“ akcích na parfémy od Diora.

No, ale já bych nejdříve polemizoval s pojmem „mediální mainstream“, protože ten se nyní už rozpadá a eroduje. Třeba MfD se z něj velmi rázně vyčlenila a v nekritické adoraci „Antizemanů“ se neangažovala. Stejně tak internetová televize iDnes. Zatímco internetový server iDnes či Lidovky ano, i když mají stejného vydavatele. Je vidět, že Mafra diverzifikuje cílové skupiny svých médií ve snaze nekanibalizovat si je.

Stále ještě Bakalova Economia, zastoupená Hospodářskými novinami a serverem iHNed, je názorově konzistentní. Voskově havlovská, nepoučitelná ani klesajícím nákladem. Kritický odstup si zachoval Český rozhlas – na rozdíl od prohavlovsky aktivistické České televize. Přestože puzení řady rozhlasových redaktorů bylo přidat se na Drahošovu stranu zjevně, opanovali se. To je dobře. Paní Drahošová měla ve své naivní upřímnosti pravdu. V ČT jim mnoho lidí fandilo, ale museli si dávat pozor. Jinak… Stačila výměna moderátora pořadu a ČT nakonec ukázala naprosto zřetelně, že veřejnou službu plnit umí na jedničku. Když se snaží.

Večer po volbě a následující den se ovšem v plné míře projevily v OTN aktivistické stereotypy.

Mimochodem. Drahošová byla nejnaivnější a nejoddanější podporovatelkou Zemana, aniž to tušila. Většina „overkill“ situací, kterých se Drahoš dopustil, má kořeny v jejích neukojených ambicích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Jakub Vosáhlo

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…