Ministr Mládek jasně: Číňané berou knížete jako protivníka. Ruska se nevzdáme. 80. léta byla hrozná, ale mnohým lidem v zásadě nic nechybělo

20.11.2014 13:03 | Zprávy

ROZHOVOR Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz sděluje své plány v úřadě, ale komentuje také současné vztahy s Ruskem. Při hodnocení česko-čínských vztahů Mládek připomněl, který český politik se o jejich zhoršení nejvíce zasloužil. A nebyl to Karel Schwarzenberg, kterého prý Číňané berou jako starého protivníka. Ministr ale také bilancoval uplynulých 25 let od pádu komunismu.

Ministr Mládek jasně: Číňané berou knížete jako protivníka. Ruska se nevzdáme. 80. léta byla hrozná, ale mnohým lidem v zásadě nic nechybělo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jan Mládek

Pane ministře, nejdříve bych se rád zeptal na vaše dosavadní výsledky v úřadu. Co se vám za ten necelý rok povedlo ve vládě prosadit? Jinými slovy, co si už můžete odškrtnout a říci, že to se vám povedlo zajistit?

To hlavní, co si vláda může odškrtnout, je to, že ekonomika roste. Sice ne úplně dostatečně, ale přece jen počet nezaměstnaných se snížil a hospodářský růst bude zhruba 2,5 procenta v tomto roce. To je samo o sobě to nejdůležitější. A také vláda dodala určitou míru pragmatismu, která vede k tomu, že se začalo více pracovat a méně se vyčerpává na vnitřních bojích, jak se vyčerpávali Kalousek s Nečasem.

Netvrdím tím, že je všechno ideální a jistě mi budete namítat některé konflikty, které ve vládě probíhají, ale myslím, že se to zatím daří držet na relativně únosné míře. Dále jsou z mého hlediska důležité investice, které se podařilo získat. Ať už je to smlouva s Nexen Tire (jihokorejská firma, bude v ČR vyrábět pneumatiky – pozn. red.) nebo Hyundai Mobis. Samozřejmě je to dáno také tím, že v prvním pololetí byly jakési žně, protože pak nám komise omezila možnosti pobídek, ale já bych chtěl zmínit ještě jednu věc, která zatím nebyla příliš zdůrazněna. Nejde jen o pobídky, ale o celkový přístup. Stačí se podívat na firmu Amazon, ta žádné pobídky nedostane, protože je to logistické centrum, na které ani žádné pobídky nejsou. Ale i oni vnímají, zda ta politická reprezentace dává signál, že danou investici chce nebo nechce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

17:45 Dusno mezi Černochovou a Řehkou. Pavel a „červené barety“. Po výživném jednání výboru hovoří poslanec Vích

Rozčílení ministryně Jany Černochové kvůli incidentu na cvičení v Keni, kvůli kterému tato zatajovan…