Místopředseda ČSSD Šmarda: Nejdříve důchody, pak teprve americké vrtulníky, tanky a dotace miliardářům

03.02.2020 22:22 | Zprávy

ROZHOVOR „Na sociální demokracii je zajímavé, že má neuvěřitelnou schopnost v době, kdy je jí nejhůře, ožívat odspodu,“ tvrdí místopředseda sociálních demokratů a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Upozornil na problémy, kterým je nutné se věnovat více. Zadlužení mladých rodin do konce života označil za srovnatelné s nevolnictvím. A jako tragédii pojmenoval fakt, že hnutí ANO nebylo schopno za posledních šest let přijít s koncepcí bytové politiky. Podle Šmardy by Česko mělo věnovat více pozornosti také modernizaci a trendům, aby nezaspalo.

Místopředseda ČSSD Šmarda: Nejdříve důchody, pak teprve americké vrtulníky, tanky a dotace miliardářům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Šmarda

Čemu se nyní věnujete? Co je pro vás důležité?

Na centrální úrovni mi připadá nejdůležitější důchodová reforma, o které se před nedávnem hodně mluvilo, a pak ji překryly skandály na ministerstvech dopravy a průmyslu. Ty opravdu důležité věci zkrátka vždycky překryje nějaký průšvih.

O důchodové reformě se dlouhá léta mluví. Zdálo se, že kvůli politickým půtkám není možné, aby vznikla jednotná shoda na tom, jak by měla vypadat. Domníváte se, že ji najdete?

Jsem moc rád, že po mnoha letech, kdy byla důchodová reforma pokládána za něco příliš nebezpečného, do čeho se nikomu nechtělo, tak Jana Maláčová a komise v čele s Danuší Nerudovou našla odvahu, aby řekla nahlas, že pokud máme mít v budoucnu spravedlivé důchody, pokud mají mít lidé garantován slušný důchod, tak to bude něco stát a tyto peníze musí stát najít. Dokázaly to jasně pojmenovat a vyčíslit náklady. To je něco, k čemu dosud nikdo odvahu neměl. Je to poprvé, kdy se s těmito čísly vyšlo na veřejnost, což pokládám za přelomový krok.

Ano, kvůli důchodové reformě vznikla důchodová komise – domníváte se tedy, že najde řešení přijatelné pro všechny, napříč politickým spektrem?

V komisi jsou zastoupeni odborníci napříč politickým spektrem a ze všech oblastí, takže závěry, ke kterým došli, podle mého názoru jasně ukazují, jakým směrem se lze vydat. Samozřejmě nyní hrozí, že se vše začne politizovat a politické strany začnou z různých sobeckých důvodů závěry zpochybňovat. Doufám, že politici v sobě najdou odvahu, aby se přihlásili k některé z navržených variant.

Pro sociální demokracii je přijatelná varianta označována jako spravedlivá, tedy varianta, která všem zaručuje slušný základní důchod a zároveň zachovává v prvním pilíři zásluhovost tak, aby se v dnešních cenách pohyboval průměrný důchod nad patnácti tisíci korunami.

Jak pro to najít peníze v rozpočtu? Pamatuji si, že jste v létě kritizoval rozpočet ministryně financí Aleny Schillerové, říkal jste jí Kalousek v sukni. Jak to jde dohromady s rozpočtem, který je pochopitelně, jak už to u opozice bývá, z této strany kritizován?

Nelíbí se mi princip, kdy někteří politici, a bohužel i ministryně financí, říkají: Musíme nejdříve uspokojit všechny ostatní, a z toho, co zbude, budeme platit důchody. Říkají tak vlastně, že reforma důchodů musí vzniknout z toho, co nám na důchodce zbylo.

Líbí se mi to, s čím přišla Jana Maláčová. Musíme jasně definovat, kolik je na důchodový systém potřeba peněz a potom je půjdeme hledat do rozpočtu. To znamená, nesmíme upřednostnit nákup amerických vrtulníků, nákup tanků, vyplácení dotací miliardářům – a teprve zbytky poslat na důchody. Jsem pro opačný způsob: abychom jasně definovali, kolik je třeba peněz na důchody, a tyto peníze aby se v rozpočtu našly. Včetně toho, že velké firmy, nadnárodní řetězce nebo třeba velké internetové firmy či banky se zdaní více než dnes, a peníze se použijí na důchodovou reformu. Máme odvahu říct, že si uvědomujeme, jakou zátěž to může znamenat pro rozpočet, ale důchody mají prioritu číslo jedna.

Jde tedy o otázku priorit. Jedna z dalších věcí, za něž bývá vláda od opozice kritizována – že se nepřipravuje na ekonomické ochlazení, které prožívá Německo. Co vy na to?

Kritika je oprávněná, a je oprávněná především proto, že v České republice se jakoby stále připravujeme na minulé bitvy. V tom jsem kritizoval vládní investiční plán. To je vlastně investiční plán sestavovaný lidmi, kteří žijí jednou nohou v osmdesátých a jednou nohou v devadesátých letech. Nepřipravuje se na výzvy, před kterými Česká republika stojí, protože před ní stojí celá západní civilizace – jako například reakce na průmysl 4.0, obrovské změny na trhu práce, klimatické změny a vše, co nás čeká včetně migrace a dalších fenoménů, které sem přicházejí.

Budeme-li neustále stát jednou nohou v osmdesátých a jednou nohou v devadesátých letech – pak může dojít k tomu, že zaspíme, Česká republika nebude schopna zavádět chytré technologie, nebude schopna čelit robotizaci a dalším trendům, nebude schopna čelit klimatickým změnám, a potom zapláče. To mi ve vládních strategiích bohužel chybí, to je pravda. Sociální demokraté na to nejen ve vládě, ale i v Parlamentu a na různých dalších fórech upozorňují, ale jsou bohužel stále válcováni lobby konzervativních přístupů k ekonomice a hospodářství.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

6:56 „Za zdánlivou stabilitou velké síly.“ Petr Drulák popsal, co nám skutečně hrozí

Změna světového řádu je vždy historicky doprovázena velkými válkami, varuje bývalý špičkový diplomat…