Hrubne podle vás dnešní politická scéna?
Parlament, potažmo celá politická scéna, je v malém vzorek celé společnosti, jsou v něm lidé slušní, hrubí, inteligentní i lidé, kteří na osvícení Duchem svatým stále ještě čekají. Neřekl bych, že politická scéna hrubne. Ve světě jsou známy i takové parlamenty, kde po sobě házejí poslanci i židle, nebo se perou, například Tchaj-wan, Rusko a další. Ve srovnání s tím je náš Parlament kultivovanou institucí. Samozřejmě si ale nelze nepovšimnout výroků hlavy státu v přímém přenosu. Osobně mně více vadí skutečnost, jak nás pan prezident jeho výroky směrem k Ukrajině či Číně poškozuje v normálním liberálně demokratickém světě.
...hrubnou i média?
Nemyslím si, spíš některá média ve vlastnictví jednoho nejmenovaného politika o některých věcech tolik již nepíšou, ale nezaznamenal jsem, na co se ptáte. Hrubost by mi ani tolik nevadila, kdyby byla objektivní.
Co říkáte na projevy a cestování prezidenta Miloše Zemana?
Pan prezident zcela účelně a záměrně poškozuje obraz České republiky, který byl do té doby ostatními státy brán jako renomé České republiky a byl jedinou značkou, kterou jsme se v zahraničí mohli chlubit. Jeho cesta na Rhodos a jeho výroky v Číně jsou pro mne nepřijatelné. Aby hlava státu země, která má zkušenost s nedemokratickým režimem, říkala v Číně, že nepřijela, aby mluvila o lidských právech, ale aby se učila, jak stabilizovat společnost, považuji za něco, co by v normální civilizované zemi po vystřízlivění přinutilo prezidenta k rezignaci.
Poškozuje nás to v očích Evropské unie a vyostřuje se tím i vnitropolitická situace?
V Evropské unii se stáváme nečitelní. Vláda něco říká vůči Rusku, pan prezident něco jiného, pak vláda zase něco jiného. Je na vládě, aby to objasnila a řekla, zdali souhlasí s panem prezidentem či nikoliv. Vláda je dle Ústavy odpovědná za zahraniční politiku, nikoliv pan prezident, je na vládě, co mu dovolí.
Může dojít k situaci, o níž se už skrytě hovoří i uvnitř ČSSD, že budou Hradu „utnuty" zahraniční cesty, jako to bylo kdysi v případě nynějšího exprezidenta Václava Klause?
O tom nic nevím. Pokud by to ale bylo jen na mně, pak bych v rámci přípravy novely zákona o platech ústavních činitelů u kolonky pan prezident napsal nula.
Hradní protokol zdůrazňuje, že zahraniční cesty prezidenta pomáhají k hledání nových odbytišť. Levice uvádí, že křik opozice je podněcován ze Západu, který nerad vidí, že může přijít o některé trhy a že jde vlastně o konkurenční boj...
Za vlády pravice došlo k nárůstu obchodu s Čínou, aniž by Česká republika musela rezignovat na dosavadní politiku ochrany lidských práv. Jsem zvědav, kolik milionů přinesou výroky pana Zaorálka a pana Zemana směrem k Číně do státního rozpočtu. Dokonce i taková Čína respektuje, pokud jsou postoje země konzistentní, pokud jsou patolízalské, nemá k nim respekt.
Je vůbec možné vyvolat diskuzi o odvolání prezidenta, když ten má silný mandát vzešlý z přímých voleb?
Přímá volba prezidenta nikterak nezbavuje slibu, který přísahal, a článku Ústavy, jež ospravedlňuje, aby mohla být podána ústavní stížnost. Možné to je, ale vzhledem k situaci v Poslanecké sněmovně, v Senátu a počtu soudců jmenovaných prezidentem Zemanem u Ústavního soudu tuto možnost vidím jako nereálnou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala