Můj Luhansk je v troskách. Ludvík Svoboda byl zlatý člověk. Hovoří česká parašutistka z druhé světové

08.09.2014 4:44 | Zprávy

PŘÍBĚH Když ta hrůza druhé světové války skončila, myslela jsem, že už zabíjení přestane. Ale ono se střílí pořád a nedávno i v mém milovaném Luhansku. Z toho, jak se lidstvo nedokáže poučit, je mi smutno. Tak mluví spojařka - parašutistka československé armády v SSSR z dob druhé světové války Božena Fialová, provdaná Ivanová, která viděla tisíce dětských mrtvol.

Můj Luhansk je v troskách. Ludvík Svoboda byl zlatý člověk. Hovoří česká parašutistka z druhé světové
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Dobová fotografie Boženy Fialové, provdané Ivanové

„Můj Luhansk je v troskách," povzdechla si vitální seniorka Božena Fialová. Zrovna jsme letěli vládním speciálem v rámci pietní akce k uctění československých legionářů ve Francii. „Hrozně ráda létám," přiznala se. Aby ne, když byla za druhé světové války spojařkou - parašutistkou a zažila dost tvrdý výcvik. A jak se to všechno odehrálo?

Pláč nad válkou na Ukrajině

„Války já nechápu. Prý to dělají peníze a touha po moci, ale podle mě i strašná blbost. Když se nyní podívám na zprávy do televize, jímá mě z toho hrůza. Nemám ráda střílení. A když ukážou Luhansk, kde jsem dvanáct let žila a pamatuji si ho jako moc krásné velké město, vidím jen trosky," podotkla Ivanová a oči se jí zalily slzami.

Životní příběh seniorky žijící v České Třebové byl hodně pestrý. S babičkou odjela v roce 1933 za rodiči do SSSR, kam oni odešli za prací o dva roky dříve. Její tatínek, vyučený soustružník a zámečník, nejdříve pracoval ve zbrojovce v Podolsku u Moskvy, pak se stěhovali do Luhansku. Tam získal práci v továrně na parní lokomotivy, která se na začátku války přes týden proměnila na vojenský závod, kde se vyráběly tanky. Poté, co se fronta přiblížila, všichni odjeli do Omsku na Sibiř.

Odvedena do amády v Buzuluku

„Cesta do Omsku v dobytčáku trvala celý měsíc. Některé vlaky dostávaly přednost, například ten s dětmi z Leningradu. Když jsme dojeli na nádraží menšího města, viděli jsme, jak z toho vlaku po bombardování skoro nic nezbylo. V koších jsme pak odnášeli pozůstatky těch dětí. Hrůza," vzpomíná, jak se setkala s hnusem války, kde jsou oběťmi hlavně nevinné bytosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

18:42 „Stejně střílí Američané.“ Drulák a ukrajinské útoky na Rusko

Jak to bylo s americkým souhlasem Ukrajině střílet na Rusko raketami dlouhého doletu? Bývalý elitní …