Myslíte si, že Česká republika nebude cílovou zemí pro uprchlíky? Přečtěte si, co říká bývalý muslim

28.06.2015 13:00 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Směřují běženci a uprchlíci do Evropy záměrně? Tedy nejen na základě nějakých televizních seriálů s vidinou lepších zítřků, ale na „pozvání a lákání“ svých komunit či příbuzných? Je lepší vzdělaný islamista, nebo Afričan bez jakýchkoliv návyků z naprosto odlišného prostředí? Kolik je v naší republice již muslimských Turků a proč svým chudším bratrům nepomáhají arabští šejchové? Na tyto otázky odpovídá pro ParlamentníListy.cz Lukáš Lhoťan, který jako mladý člověk konvertoval na muslima a pak se vrátil zpět ke křesťanské víře.

Myslíte si, že Česká republika nebude cílovou zemí pro uprchlíky? Přečtěte si, co říká bývalý muslim
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lukáš Lhoťan na besedě o islámu v obci Dolní Loučka.

První otázka se nemůže netýkat uprchlíků, kteří se hrnou na Evropu jednak z Afriky, jednak z Blízkého východu. Kde vidíte větší nebezpečí jak z hlediska klasických ekonomických uprchlíků, tak islamistů?

To je komplikovaná otázka, protože třeba islamisté mohou být radikálnější, mohou dělat větší problémy, ale na druhou stranu se s nimi dá nějak pracovat, protože uznávají autoritu v rámci své skupiny, a pokud se domluvíte s jejich představiteli, dají se dostat nějak pod kontrolu. Problém je ten, že uprchlíci, kteří přicházejí z Afriky, co nejsou muslimové, žádné autority nemají, nejsou nijak organizováni, takže je problém je zvládnout, pokud třeba dojde z jejich strany k nějakému násilí.

Myslíte si, že tedy problematičtější je oblast Sahelu, středí Afrika?

Podle mne je větší problém, že jsou z různých oblastí, že to není jen jedna země. Ti lidé prchají z celého toho pásu v Africe, který pokračuje i přes Arabský poloostrov. Takže říci, že z nějaké oblasti je větší riziko, to podle mne nejde.

„Nezvou“ si ty mladé muže místní evropské komunity, nejdou ti lidé už vlastně najisto, že ve starém kontinentě již mají třeba někoho příbuzného?

Nechci říkat v kolika procentech, ale určitě v hodně to tak je. Vemte si, v jakém ekonomickém stavu ta oblast je – a oni jsou schopni si našetřit nebo sehnat tři tisíce dolarů nebo eur, co potřebují na cestu. Informace, které se dostávají ven z bezpečnostních kruhů, jsou, že většinou to opravdu tak funguje, že se sem dostane jeden od nich, pak si přivede bratry, bratrance, sestry a sestřenice a takto postupně už legálně sem dostávají své rodiny v rámci zákonu o slučování rodin. Takže většinou ten, co jde přes Středozemní moře, tady už někoho z příbuzných má, a pak si jenom přivede své ženské příbuzné, protože se na něho složili všichni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Parkování

Občané Prahy nemají kde zaparkovat, navíc chcete parkování zase zdražovat a pak sami zneužíváte parkovací karty i pro své známé a příbuzné? Ještě bych pochopil, že máte VIP parkování vy jako primátor, ale přijde vám v pořádku, že ho mají i další, i když třeba nejsou vůbec politiky? PS: Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…