V Ústeckém kraji koalice SPD a SPO získala celkem pět mandátů. Jak jste na výsledek reagovala?
Měla jsem radost, že tolik lidí podporuje myšlenky potřebných změn směrem k přímé demokracii, tedy k přímé volbě, odvolatelnosti a hmotné odpovědnosti politiků a soudců, a také že tolik lidí si přeje skutečně bezpečnou, spravedlivou a suverénní Českou republiku, která nebude muset servilně podléhat diktátu zvenčí. Nechci na našem území žádné nepřizpůsobivé migranty a odmítám politiku Sobotkovy a Babišovy vlády, která naopak migranty do naší republiky odsouhlasila a naposledy minulý měsíc na přijímání dalších šesti tisíc do České republiky vláda nově vyčlenila další více než půlmiliardu korun – a to vše na úkor našich občanů.
Teď už finišují jednání o řízení kraje a alespoň podle informací z médií je SPD a SPO stále ve hře. Vypadá to, že už je jasná pozice hejtmana za hnutí ANO. Jak se vyvíjejí jednání?
V tomto okamžiku stále jednáme. Náš předseda Tomio Okamura jasně veřejně deklaroval, že podmínkou naší účasti v krajské koalici v jakémkoli kraji je to, aby bylo podepsáno v koaliční smlouvě, že kraj nebude přijímat na své území migranty a že kraj podpoří a navrhne do Poslanecké sněmovny zákon o přímé volbě a odvolatelnosti starostů a hejtmanů. Oba tyto návrhy již našemu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) vloni Sobotkova a Babišova vláda zamítla, takže po úspěšných krajských volbách logicky pokračujeme v naší práci na prosazování našeho politického programu na všech úrovních.
Vám je 21 let a studujete pedagogickou fakultu, učitelství pro 1. stupeň základní školy, speciální pedagogiku. Přece jen s ohledem na váš věk necítíte od ostatních, že by vám dávali najevo, že prostě nemáte potřebné zkušenosti k práci v zastupitelstvu, nebo jsou naopak reakce spíš pozitivní?
Bezesporu zkušenosti s prací v zastupitelstvu nemám, ale pokud nezačnu pracovat, tak je ani nezískám. Na druhou stranu jako předsedkyně krajské SPD, kde je nás jen v našem kraji v hnutí přibližně 1500, již určité zkušenosti s prací ve velkém kolektivu mám. V zastupitelstvu zastupuji nejen názory SPD, ale také části své generace, takže pokud někdo má názor, že jsem nezkušená, tak s tím nelze polemizovat, ale každý z nás musí začít s nějakou prací poprvé. Jsem ochotná se učit, a proto věřím, že moje okolí se mnou nebude mít problém.
Před pár dny jsem znovu slyšela v médiích od budoucího hejtmana Zlínského kraje, senátora Jiřího Čunka, že nemá příliš rád mladé lidi v politice. Když se podíváme na čísla, tak se v České republice o politiku podle vlastních slov vůbec nezajímá 30 procent občanů (téměř tedy každý třetí), mezi mladými je to pak neuvěřitelných 57 procent. Vyplývá to z šetření Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Co s tím? A jaké máte zkušenosti vy se svými vrstevníky?
Pana senátora si vážím a věřím, že on a jeho generace nemají dobré zkušenosti s příliš mladými a nadějnými politiky, byli to kdysi lidé jako Stanislav Gross nebo Pavel Němec z Unie Svobody a další, kteří opravdu zklamali na celé čáře. Mladí lidé, myslím, příliš nerozlišují na mladé a staré, ale spíš na ty, kteří je zajímají, a na ty, kdo jsou mimo jejich zájem. Mladí lidé ale mají většinou jiné priority než věci veřejné. U mě je tomu naopak, o veřejné dění a o přímou demokracii a její aspekty jsem se zajímala již od studií na střední škole. Již tehdy jsem chtěla prosazovat, aby byli pro naši zemi na prvním místě slušní a řádní občané, nikoliv ti, kteří řádně nepracují, přestože můžou.
Z mladší generace se poměrně dost na politické scéně objevuje Dominik Feri z TOP 09. Vypadá to, že má velký zájem na tom, aby se mladší lidé více zajímali o dění, myslím, že hovořil také o tom, že by bylo dobré navštěvovat školy a podobně. Co si o tom myslíte?
Myslím, že propagace jednotlivých politických stran do školy nepatří, ale samozřejmě škola musí předávat obecné základní hodnoty, jako jsou úcta ke stáří, pracovitost, poctivost nebo vlastenectví. Představa, že propagandu na školách by dělala třeba TOP 09 vedená panem Kalouskem, mi přijde otřesná. Ve školách však sleduji jiný nelibý trend – někteří učitelé, kteří patří mezi tzv. sluníčkáře, podávají jednostranný politický výklad například ohledně migrace. Tento výklad je však nejen jednostranný a hrubě nevyvážený, ale navíc ani nekoresponduje s většinovým názorem ve společnosti. Myslím, že škola by měla podávat vyvážené informace, nikoliv politicky zabarvené podle libovůle vyučujícího, který je navíc placený z veřejných prostředků.
Čím vás zaujalo právě hnutí SPD a jak hodnotíte koalici s SPO? Bylo by to podle vás efektivní spojení i pro parlamentní volby?
SPD a Tomio Okamura dlouhodobě jako jediní prosazují demokracii v České republice a člověk musí být hodně slepý, aby neviděl, že tady chybí právě ta demokracie a s ní související spravedlnost nebo odpovědnost všech, kteří zastupují občany nebo se starají o veřejnou správu. Jsme mladé hnutí, které cílí tím jediným správným směrem – k demokracii. Myslím, že tady ani nebyla možná jiná volba. A jsem ráda, že je nás v hnutí za čtrnáct měsíců od založení již více než deset tisíc a jsme tak pátou nejpočetnější politickou silou v republice.
Obecně, jak vnímáte celorepublikové výsledky krajský voleb? Co pro vás bylo překvapení, s čím se víceméně dalo počítat?
Pro mě je příjemným překvapením, že dostanu šanci pracovat v zastupitelstvu. Pokud jde o celou republiku, měli jsme všichni radost, že z opozičních stran, tedy z těch skutečně opozičních, dostala největší důvěru právě naše SPD a naši zastupitelé jsou v deseti krajských zastupitelstvech z celkových třinácti. A víceméně se dalo počítat s propadem Kalouskovy TOP 09.
Co konkrétně vy byste chtěla změnit v Ústeckém kraji?
Z hlediska celostátní politiky SPD se snažíme v našem kraji narovnat stav, kdy slušní a řádní lidé pracují a platí daně, zatímco mnoho takzvaně nepřizpůsobivých lidí na těchto slušných lidech a na jejich práci parazituje. Bohužel je naše hnutí ve sněmovně v opozici. Tento stav, který odmítá Sobotkova a Babišova vláda jakkoliv řešit, způsobuje v našem regionu sociální pnutí. Lidé, kteří žijí řádným způsobem, se cítí oprávněně v defenzivě, stát na ně kašle, a naopak upřednostňuje ty, kteří dlouhodobě nepracují, přestože jsou zdraví a práceschopní. My v našem hnutí žádáme stejná práva a také povinnosti pro všechny občany. Odmítáme systém tzv. pozitivní diskriminace. Dalším problémem v Ústeckém kraji, který také částečně souvisí i s výše uvedeným, je bezpečnost. Je potřeba zajistit bezpečnost našich občanů. Není možné nadále tolerovat stav, že se bojíme po setmění – a často i za dne – jít do některých částí našich měst v Ústeckém kraji. Nejsme přece na „divokém západě“. A co se týče konkrétně mojí práce v zastupitelstvu, v současnosti je přibližně polovina všech finančních výdajů kraje vynakládána na školství. Je to tedy ta největší položka v hospodaření kraje – a právě školství je moje specializace. V rámci praxe učím na různých základních školách v Ústeckém kraji, takže zcela bezprostředně každodenně vnímám potřeby školství v našem kraji a budu se zasazovat od počátku o to, aby naše děti v Ústeckém kraji ve spolupráci s jejich rodinami dostávali to nejlepší možné vzdělávání za co nejlepších podmínek. Jak praví staré dobré přísloví: „Škola, základ života.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá