Co si myslíte o kauze historika Petra Blažka, kterému Facebook nejdříve vymazal příspěvek o minulosti prezidentského kandidáta generála Petra Pavla, aby jej poté, co případ vyvolal velkou veřejnou diskusi, opět zveřejnil?
Nejstrašnější je ta naprostá absurdita toho všeho. Je úplně normální, že historik, stejně jako kdokoli jiný, se vyjadřuje k tak zásadní věci, jako je volba hlavy státu. Nebo k čemukoli jinému. Opravdu neexistuje žádný důvod, proč by do toho někdo měl zasahovat. Přesto to Facebook dělá, přesněji – dělají to jeho zdejší pohůnkové. Nevzdělaní, hloupí, zaujatí, navedení, vymytí. Systémem pal – nepal, jsou u toho navíc směšní. Proboha, proč se tohle děje? To je vražda svobody, vražda demokracie, vražda zdravého rozumu. Přičteme-li k tomu, že tyhle cenzorské prasárny se víceméně dějí za přihlížení a často i přímo na objednávku současných mocných, jak těch našich, tak unijních či amerických, západní svět je opravdu na nebezpečné cestě. My starší, kteří jsme v jiné totalitě prožili podstatnou část svých životů, to vidíme a děsíme se tohoto trendu. Hodně mladých, paradoxně vyrostlých už ve svobodě, běží nové totalitě naopak usilovně vstříc. Strašné!
Na rozdíl od jiných podobných případů, kdy Facebook nejen vymaže příspěvek, ale dokonce i zablokuje daného uživatele, došlo v případě historika Petra Blažka k velmi rychlé reakci. Není to zvláštní? Neměl by být přístup Facebooku v tomto rovný ke všem uživatelům?
Ve střevech Facebooku, respektive v mechanismech jeho fungování se vyzná málokdo. Komunikovat s Facebookem je pro obyčejné smrtelníky jako mluvit do zdi. Nevím, proč se Facebook v případě historika Blažka zachoval zrovna takhle, mně se při poslední blokaci nenamáhali na můj nesouhlas odpovědět vůbec. Ale máte pravdu, je správné, když se instituce či firmy chovají ke všem svým uživatelům stejně. Tak to dělají solidní instituce a solidní firmy. Facebook mezi ně zjevně nepatří.
Je podle vás vůbec správně, aby docházelo na sociálních sítích ke kontrole a regulaci zveřejňovaného obsahu? Neotevřeli jsme tím pomyslnou Pandořinu skříňku?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný