ParlamentníListy.cz
» Aréna » Rozhovory » ODS jako Zelení. Green Deal by byl průšvih i bez Putina, obává se předseda Svobodných. A má rady, jak se zabezpečit
ODS jako Zelení. Green Deal by byl průšvih i bez Putina, obává se předseda Svobodných. A má rady, jak se zabezpečit
19.03.2022 23:59 | Rozhovor
PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Česká vláda by měla jít cestou Polska, protože vysoké daně lidem lámou vaz, myslí si Libor Vondráček, předseda Strany svobodných občanů (Svobodní). „Je potřeba, abychom na to reagovali rychle, protože snaha vychovávat občany, aby méně jezdili autem, to by mně sedělo spíše ke Straně zelených než k ODS,“ doplňuje. Také je dle něj potřeba, abychom byli co nejvíce energeticky soběstační. „Musíme přemýšlet nad tím, jak si většinu naší spotřeby pokrýt z našich zdrojů. Je to jednoznačně návrat k těžbě uhlí a urychlení dostavby jaderných elektráren,“ vysvětluje.
reklama
Aktuálně řidiči řeší drahý benzín, ale stoupá i cena elektřiny a vlastně vůbec všeho. Čím to je? Jaké jsou příčiny tohoto stavu?
Je to kombinace politiky předchozí Babišovy vlády, která rozhazovala peníze a tím šla naproti inflaci. Kombinace spekulací na trhu, které jsou spojené s nejistotou, ať už okolo války, ale také s nejistotou vyvolanou Green Dealem. Tato nejistota hraje svou roli už dlouhodobě, protože ke zdražování docházelo už před tím, co se nyní odehrává na Ukrajině. Současně je to neochota Fialovy vlády jít cestou, kterou šlo třeba Polsko. To ví, že vysoké daně lidem lámou vaz, a bylo schopno na toto zareagovat.
Česká vláda je kritizována, že se současnou drahotou nic moc nedělá. Zrušila přimíchávání biopaliv, vyzvala lidi k omezení spotřeby. Je toto dostatečné?
Tyto kroky jsou nedostatečné. Je tu prostor pro to, nevymýšlet něco, co nikde jinde nemají, ale podívat se do toho Polska. Musíme si dát pozor, abychom inspiraci nehledali v Maďarsku, kde zastropování cen benzínu vytvořilo velké problémy, nedostatek a krachy zejména malých pumpařů. Je potřeba, abychom na to reagovali rychle, protože snaha vychovávat občany, aby méně jezdili autem, to by mně sedělo spíše ke Straně zelených než k ODS.
Důležitým i ekonomickým faktorem je ruská agrese na Ukrajině. Z Ruska bereme plyn a ropu. Budeme muset změnit svoji energetickou politiku. Jak toto nejrychleji udělat?
Ihned bychom měli obnovit těžbu uhlí tam, kde jsme ji ukončili. Elektrárny na zemní plyn v zásadě z hlediska pochybných ekologických měřítek vycházejí stejně negativně jako elektrárny na uhlí. Oba druhy těchto elektráren ale mají výhodu, že jsou schopné vykrývat výpadky v elektrické síti, protože jsou schopny nárazově zvyšovat či snižovat své výkony. K tomu, abychom byli více energeticky nezávislí, musíme přemýšlet nad tím, jak si většinu naší spotřeby pokrýt z našich zdrojů. Je to jednoznačně návrat k těžbě uhlí a urychlení dostavby jaderných elektráren.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.