Obrana a bezpečnost nejsou sprostá slova, říká šéf zbrojařské asociace
15.06.2023 15:47 | Rozhovor
Český obranný a bezpečnostní průmysl má nezastupitelnou roli. Je o tom alespoň přesvědčen Jiří Hynek, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR, podle které si tváří v tvář válce na Ukrajině stále více lidí uvědomuje potřebu silného domácího obranného průmyslu, který by měl být základním kamenem obranyschopnosti každé suverénní země. „Každá země potřebuje být soběstačná, aby v době krize, ne nutně pouze vojenské, nebyla závislá na dodávkách ze zahraničí,“ říká Jiří Hynek s tím, že přestože je český obranný průmysl v dobré kondici, dařilo by se mu mnohem více, kdyby nenarážel na spoustu překážek, které mu staví do cesty jak domácí úřady, tak Evropská unie. „Asi si všichni tito oduševnělí pacifisté myslí, že Ukrajinu zachrání změny profilovek na Facebooku nebo vznešená slova podpory. A proti ruským tankům vyrazí do ulic s květinami a s transparenty Make love, not war,“ dodává Hynek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.
reklama
V minulých dnech proběhl v Brně jeden z největších evropských obranných a bezpečnostních veletrhů, jehož byla vaše asociace partnerem. Jaké dojmy ve vás letošní veletrh zanechal?
Veletrh IDET, spolu s doprovodnými veletrhy ISET a PYROS, letos slavil 30 let. Jedná se de facto o jediný český mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky, který opět ukázal, že má pro český obranný a bezpečnostní průmysl nezastupitelnou roli. Letošní ročník byl navíc rekordní co do počtu vystavovatelů a výstavní plocha byla vyprodána dlouho dopředu. Veletrh také navštívily více než tři desítky oficiálních zahraničních delegací.
To značí dvě věci. Zaprvé, o české výrobky obranného a bezpečnostního průmyslu je ve světě stále velký zájem. Sice nejde o nic nového, ale je příjemné vědět, že zájem neopadá a že naše výrobky si udržují svou kvalitu vůči zahraniční konkurenci. Žijeme v době nových pokročilých technologií a díky nim nejenže umíme se zahraničím držet krok, ale mnohde patříme k inovativním lídrům. Zadruhé, tváří v tvář válce na Ukrajině si stále více lidí uvědomuje potřebu, ba dokonce nutnost, silného domácího obranného průmyslu, který by měl být základním kamenem obranyschopnosti každé suverénní země. V dobách relativního míru na to politici a úředníci na národní, ale i na nadnárodní úrovni, zejména v Evropě, příliš nemysleli. Nyní, v době války, byť zatím „jen“ za našimi humny, možná některým došlo, že obrana a bezpečnost nejsou sprostá slova.
Veletrh IDET se mohl letos pochlubit rekordním počtem vystavovatelů. Je to podle vás odraz „dobrých časů“ českého obranného a bezpečnostního průmyslu?
Časy, ve kterých se nacházíme, určitě nejsou dobrými časy, i když obrannému a bezpečnostnímu průmyslu se daří. Ale jde o odraz současné bezpečnostní situace nejenom v Evropě, ale i ve světě. Byli jsme řadu let neustále přesvědčováni skutečnými i domnělými a samozvanými bezpečnostními experty, že války nebudou, a kdyby náhodou ano, tak už budou probíhat skoro výhradně v kyberprostoru. Aniž bych chtěl význam kybernetických hrozeb a hybridního válčení jakkoliv zlehčovat, ukázalo se, že ani konvenčnímu válčení úplně neodzvonilo. A dokonce se takový konflikt rozhořel ne někde ve třetím světě, ale poblíž našich hranic. Každá země potřebuje být soběstačná, aby v době krize, ne nutně pouze vojenské, nebyla závislá na dodávkách ze zahraničí.
Definice obrany a bezpečnosti se rok od roku proměňuje, a i pro zaryté odpůrce obranného a bezpečnostního průmyslu je stále složitější tvrdit, že jde o obchodníky se smrtí a zelené válkychtivé mozky. Když se podívám na letošní vystavovatele, vidím schopné a pracovité české výrobce nejenom zbraní a munice, pozemní a letecké techniky, složitých elektronických zařízení, radarů, ochranných produktů proti hrozbám CBRN, ale také výrobce polních příborů a polního jídla, 3D tiskáren, nanotechnologií, optiky či protileteckých krytů a bunkrů. Vidím řadu firem zabývajících se kybernetickou bezpečností a dále pokročilé technologie ve výrobě, zapojení umělé inteligence a skutečné inovativní lídry. Můžeme to vidět i na válce na Ukrajině – důležité nebude, kdo vystřílí více nábojů, ale kdo bude přesněji mířit.
V jaké kondici je podle vás aktuálně český obranný a bezpečnostní průmysl? Laikovi by se mohlo zdát, že právě kvůli válce na Ukrajině a s ní spojené zhoršené bezpečnostní situaci nebude mít toto odvětví problém sehnat lukrativní zakázky. Je tomu skutečně tak?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.