Okamuru vyděsil vrah: Můj plán, to je revoluce. Hrozí tu obrovský výbuch

18.03.2013 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Senátor Tomio Okamura připouští, že pokud bude cítit zájem, povede do voleb alianci protivládních hnutí a iniciativ s jediným cílem: Změnit volební systém a významně posílit přímou demokracii a odvolatelnost politiků. "To je zásadní revoluce," sdělil při podrobném popisování svých plánů Okamura ParlamentnímListům.cz. Uvedl též, že bychom si měli vzít poučení z nedávné tragédie ve Frenštátu pod Radhoštěm.

Okamuru vyděsil vrah: Můj plán, to je revoluce. Hrozí tu obrovský výbuch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

Během svého vystoupení v Olomouci jste potvrdil, že chcete vytvořit koalici protivládních iniciativ, která se s Vámi v čele bude ucházet o hlasy voličů v parlamentních volbách. Máte už jasnou představu o tomto projektu?

Potvrdil jsem pouze to, že to zvažujeme jako jedinou variantu, pokud bychom do voleb chtěli jít. Ale může se stát zázrak - poslanci dostanou rozum a odhlasují zákon o občanském referendu. V tom momentě bych místo volební kampaně raději spustil kampaň za novou ústavu, která změní poměrný volební systém na většinový a přinese sebou prvky přímé demokracie. Chci změnit systém v naší zemi směrem k přímé demokracii, to znamená většího podílu občanů na řízení naší země.
 

Vystoupil jste společně s pravicově orientovaným ekonomem Pavlem Kohoutem a nezařazeným poslancem Radimem Fialou, který vystoupil z ODS. Na druhé straně spolupracujete například se Slávkem Popelkou z Holešovské výzvy. Jak jde dohromady kupříkladu pravicové volání po nízkých daních s rétorikou protivládních hnutí, které chcete oslovovat a které se pozorovatelům jeví spíše levicově? Jste si vědom toho, že Vás mohou volit jak lidé ostře pravicoví, tak voliči zaměření jasně levicově a některé z nich po volbách zkrátka musíte zklamat?


Nic si přece navzájem neodporuje - to, že tady politikové a média urputně rozdělují lidi na pravici a levici, je přežitý trik jak si rozdělit politickou scénu. Nebo máte pocit, že nízké daně budou vadit chudým? Nebo bohatým? Komu myslíte bude vadit úsporný stát, který nerozkrádá a kde jsou politici odpovědní a kdykoli odvolatelní - popelářovi nebo majiteli pekárny? Nikomu.

Myslíte, že bohatý továrník bude mít vztek, že invalida bude mít větší důchod? To možná tvrdí Kalousek, ale neznám boháče, který by bezmocným záviděl jedinou korunu. To, proč jsou slušní bohatí naštvaní, jsou rozkradené miliardy - a kvůli tomu samému jsou naštvaní i chudáci. Nebo máte jinou zkušenost?

Ty časy, kdy jsme mohli rozdělit pravici a levici, jsou pryč. Pravice přijala veškeré teze socialistů - máme všeobecné a rovné volební právo, osmihodinovou pracovní dobu.



S důchodovým sociální pojištěním přišel tuším kancléř Bismarck. Odpovědnost za chudé a bezmocné je politika konzervativní pravicová jako levicová - je totiž absolutně nezbytná a normální.

Jen hlupák se bude hádat o sazbu daní - vysoké daně na severu Evropy podporují i bohatí, protože vědí, že své peníze mají dobré služby. Naopak proti vysokým daním je dnes v rozkradených zemích i levice, protože skutečně nejde o to, kolik vybereme, ale za co je vyhodíme.

A pokud bychom utvořili hnutí, tak nebude ani levicové ani pravicové - mělo by jediný bod programu - prosadit zákon o referendu a přímou demokracii.

Až tu bude skutečná demokracie, ať si lidé dál sami rozhodnou, zda chtějí taková či maková další pravidla, ale základ je funkční systém.

Uvažoval byste o vytvoření společné volební kandidátky s malými protestními stranami, ať už je to například Suverenita, LEV 21 Jiřího Paroubka, ANO 2011 Andreje Babiše atd? Jakým způsobem chcete konkrétně hledat partnery pro vytvoření společné platformy?

V tuhle chvíli o ničem takovém nepřemýšlím.
 

Majetková přiznání, přímá volba poslanců i dalších představitelů, odvolatelnost politiků. Co dalšího chcete v roce 2014 voličům ještě nabízet?

Pokud něco budu nabízet, tak to bude spíše cesta, jak jednotlivá témata prosadit - kdybychom tu měli přímou demokracii, tak už dávno neplatí Pospíšilův exekuční zákon, máme dávno majetková přiznání a spousta politiků je už minimálně ve vyšetřovací vazbě. Takže to, co nabízím, není nějaký pelmel zákonů. Já nabízím změnu na systém, ve kterém si sami občané rozhodnou co chtějí a nechtějí. To je zásadní revoluce.


V případě, že se dostanete do sněmovny, budete chtít vstoupit do vlády či vládu podporovat? Nebo je vaším plánem být čistě opoziční silou?

Nikdy ani na vteřinu bych v současném poměrném systému nechtěl do koaliční vlády. Pokud bychom šli do voleb - a zdůrazňuju my - tedy širší tým slušných lidí, pak jedině s tím, že budeme usilovat o získání tolika hlasů, aby se bez nás neobešla vládní koalice, a tu bychom podpořili pouze výměnou za její závazek podpořit neprodleně ústavní zákon o referendu a samotné referendum o změně politického systému směrem k přímé demokracii.

Pavel Kohout po Vašem boku hovořil v Olomouci o nutnosti zavést prezidentský volební systém jako v USA. Souhlasíte s touto tezí? Připouštíte možnost, že byste takovým prezidentem mohl být Vy sám?

Podle mne neexistuje v současné realitě České republiky jiné lepší řešení, jiný lék na vládní krize, než oddělení zákonodárné moci, moci výkonné a moci soudní. V tom je princip současných krizí - v propojení všech tří pilířů moci. Parlament má pouze přijímat zákony, soudy soudit a prezident nechť jmenuje vládu - nejlépe nikoli z politiků, ale z odborníků. Za vládu pak nese odpovědnost prezident, přičemž všichni poslanci, hejtmani, starostové, senátoři a prezident musí být přímo volení a také přímo odvolatelní občanským referendem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

16:45 „Kdyby mě chtěl nějaký Jiřina udat.“ Vyoral poslal Fialovi pikantní přání. Raději se pojistil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – V Rakousku Kickl, v Maďarsku Orbán, na Slovensku Fico, v Německu …