Ota Černý otevřeně o dění v listopadu '89, Havlovi, Husákovi, zlém Mečiarovi i rozdělení Československa

20.10.2014 4:40 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Ota Černý pracoval v České televizi přes čtyřicet let. Začínal jako sportovní redaktor, po pádu komunistického režimu moderoval první politickou debatu Co týden dal. Právě odtud pochází jeho legendární otázka "Co na to občan?" „Proč se ten pořad stal fenoménem? Protože byl upřímný. Protože byl vzdělaně lidový. Protože jsme se nevytahovali a nechtěli dělat politiku. Protože zvítězila naše obyčejnost!“ prozradil pro ParlamentníListy.cz Černý. A k tomu zavzpomínal i na to, který z politiků se bál k němu chodit.

Ota Černý otevřeně o dění v listopadu '89, Havlovi, Husákovi, zlém Mečiarovi i rozdělení Československa
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Ota Černý

V České televizi působíte do roku 1969 a tak Vás zřejmě i Listopad 89 zastihl na půdě Ústřední redakce Televizních novin. Byl pro vás onen pátek 17. listopadu velkým překvapením? A vzpomenete si, co jste ten den večer dělal?

Ten den jsem jel na reportáž z házené do Chebu. Večer jsme sledovali zpravodajství z Prahy v chebské restauraci, která byla stejně jako my zděšená. Druhý den, ihned po skončení utkání, jsme pospíchali do Prahy a tam už jsem v Hlavní redakci tělovýchovy a sportu (dnešní Redakce sportu) chystali i naše příspěvky do vysílání.

Jistě jste nezapomněl na legendární listopadové "televizní garáže", v nichž zaměstnanci ČST protestovali proti tehdejšímu zpravodajství, v němž se ještě několik dní po 17. listopadu míhal prezident Gustáv Husák, ale o tom, co se děje na Václavském náměstí, tam nebyla téměř ani zmínka. Jak jste tu situaci vnímal?

V té době jsem byl pouhý externista a do garáží jsem tedy nechodil.

Byly krátce po 17. listopadu velké tlaky ze strany ÚV KSČ na vedení zpravodajství? Já si vzpomínám na to, že v týdnu od 20. listopadu 1989 byla hlavní budova Kavčích hor obsazena vojáky, Lidové milice se "utábořily" přímo u hudebního Studia A...prostě nebyla to žádná sranda...

V Hlavní redakci tělovýchovy a sportu to mělo zajímavý dopad, u kterého jsem byl. Na základě "povolávacího rozkazu" byli členové Lidových milicí z HRTM vyzváni k účasti na potlačení revoluce. Byli čtyři - tři se cukali, čtvrtý řekl ihned, že nikam nepůjde! Kupodivu to prošlo, asi i proto, že milice na Václavák nevyrazily!

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

17:27 Vykládal o sobě, že je jako Superman. Vyoralův příspěvek k debatě o duševním zdraví premiéra

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - „Bohužel Bidenova administrativa se ještě v posledních křečích bu…