Vláda zastropovala ceny elektřiny a plynu. A názory na její konání jsou opět různé. Někteří ji chválí, že „konečně“ něco dělá, další upozorňují, že zastropování je příliš vysoké, navíc, že opatření přišlo zbytečně pozdě. Co vy na to říkáte?
Myslím, že pravdu mají všichni. Je potřeba ocenit vládu, že se konečně vzpamatovala, po skoro tři čtvrtě roce. Jiná věc je, že v okolních zemích, třeba na Slovensku, které je plně srovnatelné s námi, kupní silou obyvatelstva, je ten strop čtvrtinový, takže pro ty lidi to bude samozřejmě lepší.
A upřímně, i ty dnešní ceny zafixované u ČEZu jsou asi o dvě pětiny nižší než toto cenové maximum. Takže se ukáže, jak to bude fungovat v praxi. Ale je to jako všechno, co tato vláda dělá. Nedostatečné, pozdě, špatně. Už dnes je obrovské pnutí ve společnosti, a to zatím máme jen předpisy těch nákladů na energie. Uvidíme, co bude na podzim.
A co říci na to, že ten strop je o něco vyšší, než navrhla den poté EU?
Já tomu prostě nerozumím. Protože EU samozřejmě vychází i z kupní síly států, která je vyšší, než máme my. Prostě, ta naše vláda je zcela neschopná, když bych to měl shrnout.
Už minulý týden v pátek na jednání unijních ministrů nepadla shoda ohledně návrhu na zastropování ceny ruského plynu. Čekal jste, že to tak dopadne? A může se to ještě změnit?
Očekávat, že tolik zemí zvolí jednotný přístup, jednotnou strategii, je obtížné. Každá ta země má jiné zájmy, jiné možnosti.
Podle průzkumu agentury Kantar si 43 % lidí myslí, že by se Česko mělo zcela odstřihnout od Ruska i za cenu, že mu zdraží energie – zatímco 49 % říká, že bychom s Ruskem měli vyjednávat. Překvapuje vás tento výsledek? A měla by k tomu vláda přihlížet?
Podívejte, já si navíc myslím, jak znám připosraženost českých lidí, že řada z nich neřekla, co si skutečně myslí. Takže bych reálnou podporu myšlenky přímého jednání s Rusy viděl někde mezi 55 až 60 procenty. I s ohledem na ty oficiální výsledky by vláda k tomu ale měla přihlédnout. Ale jsou to prostě političtí mimoňové, takže se obávám, že teprve v průběhu zimy poznáme všechny lži, které nám říkají, jak to mají zajištěné.
Pokud vyprovokují Rusy k tomu, a obávám se, že k tomu dříve či později dojde, aby zastavili dodávky plynu a ropy, no tak to dopadne na Českou republiku velice tíživě. Může se zastavit i průmysl. A samozřejmě budeme mít zimu v domácnostech.
Co by podle vás vládu k takovému jednání vedlo?
Myslím, že je to jednak neschopnost – a pak také zájem vycházet vstříc našim americkým přátelům. Pro ty je zajímavé sem dodávat jak zbraně, tak zkapalněný plyn, který je tak 4× až 5× dražší než je plyn, který šel až do nedávné doby, tedy bez jakýchkoliv problémů, do Evropy z Ruska. Takže jsou to byznysové zájmy a ta vláda se nechová jako ochránce českých národních zájmů, ale respektuje národní zájmy USA.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora