„Koudelkovi čučkaři překonávají nápady scénáristů z filmů o Růžovém panterovi. Tajný agent s právem zabíjet poskytne novinový rozhovor s fotografií. Šéf tajné služby se přizná, že vyšetřování zakládá na anonymních dopisech, o jejichž odesilateli nedokáže nic zjistit. Živé vyšetřování sledujeme v přímém přenosu. Práce tajné služby se mění v reality show,“ napsal jste na sociální síť ke kauze „ricin“. Z vašeho pohledu – jak je možné, že se práce tajné služby mění v reality show? Kde se podle vás stala chyba?
Ten problém není jenom v tom naprosto děsivém výkonu. Kdyby se něco podobného stalo za normálních poměrů, tak šéf Bezpečnostních informačních služeb okamžitě podá rezignaci nebo se dokonce zastřelí. V opačném případě je během pár hodin odvolán, následuje důkladný audit, a začne se řešit ukončení financování takové v uvozovkách tajné služby. Ale ono se nestalo vůbec nic!
Intelektuálům a komentátorům to připadá v pořádku. Kdyby se předseda vlády odvážil tu ostudu řešit, opozice se za ty komiky dokonce postaví. A velká média začnou vychvalovat údajnou profesionalitu špiónů.
Bylo jasné, že elita mocenská degeneruje, ale ono to postupuje rychleji, než si kdo uměl představit. Kdyby dnes někdo přivedl filmového šéfinspektora Clousseau v komickém filmovém převleku, jak jej hrál Peter Sellers, a kdyby ta postava předvedla ty vtipné kousky, jaké známe z filmu, dnešním politikům a expertům by to přišlo v pořádku. Mají úplně vypnutý mozek. Logicky se nabízí otázka, v kolika dalších oblastech státní správy je podobně tragikomická situace.
O čem celý způsob informování o ruském diplomatovi vypovídá? A jak hodnotíte práci časopisu Respekt, který celou kauzu zveřejnil?
Kdyby se jednalo o opravdovou kauzu, bylo by to od Respektu extrémně nezodpovědné. Ohrozil by tím operaci, a možná i životy agentů. Ale tady všichni vědí, že je to jenom jako.
Bezpečnostní výbor, respektive jeho členové, tvrdí, že byli o práci Bezpečnostních informačních služeb přesvědčivě informováni a v této věci za BIS stojí. Co by v tomto ohledu přesvědčilo vás?
Tady jsme u jádra toho problému. Kdyby tam Bezpečnostní informační služba poslala běžného cirkusového klauna s červenou bambulkou na nose, který by tam žongloval s míčky, ti poslanci by nehnuli brvou, a nakonec by to označili za přesvědčivé. Protože nikdo z nich neřeší tajnou službu, ale má jiné otázky: Nevědí taky něco na mě? Co když se přijde na ten nebo onen obchod? A především: Nebudou z toho problémy? Nebudou mě kvůli tomu vláčet tiskem? Nebudu označen za ruského agenta? Takže odsouhlasí naprosto cokoliv. Zejména když s tím není spojena osobní odpovědnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová