Slavíme sto let republiky. Starší lidé někdy říkají, že není co slavit, protože ta republika už neexistuje a je rozkradená a rozprodaná, citujeme hlas lidu. Je co slavit?
„Republika existuje! Má sice jiný tvar a jinou velikost, je v jiné situaci, ale je to stále republika. Nevládnou nám Habsburkové z Vídně ani jiný dědičný monarcha, lidé si sami volí své zástupce. Je to republika postavená na českém národě, která navazuje na dlouhou historii české státnosti. Já to výročí ve své duši slavím, i když jsem třeba s aktuální politikou nespokojený. Politici přicházejí a odcházejí, někdy se za ně stydíme, někdy se divíme, koho lidé volí, ale pořád je to naše země. Miluju tuto zemi a jsem rád, že máme republiku,“ řekl Petr Mach ze Svobodných.
„Vznik republiky je příběh o tom, jak jsme získali možnost spravovat si své věci sami. Tu nám následně vzali nacisté a po nich komunisté. Naše země je dnes naše a máme tak svůj osud zpět ve svých rukou a je jen na nás, jakou si naši zemi uděláme. Naříkat a stěžovat si je snadné, smysluplnější však je snažit se měnit věci k lepšímu,“ nabádá politolog Trávníček.
V jakém stavu je naše země dnes? Na co z naší současnosti by mohli být naši předkové hrdí a za co z našeho dneška by se styděli? Máme se prý nejlépe v historii, ale nevážíme si toho. A dle kosmopolitně uvažujících občanů jsme zakuklení a zalezlí a jen žijeme z toho, že se daří Německu a Západu. Je to tak?
„Politická kultura našich politiků upadá, z dálky nám Brusel diktuje kvóty na vše možné, máme vysoké daně a politici rozdělují nespravedlivé dotace. Na to by asi zakladatelé republiky nebyli hrdí. Byli by ale určitě pyšní, že je zde deset milionů lidí, kteří mluví česky, žijí v míru se sousedy a stále si svým českým způsobem dokážou dělat z vrchnosti legraci. To, že se asi máme nejlíp v historii, není argument pro to, abychom drželi ústa. Asi i v Rusku nebo Německu se mají lidé nejlépe ve své historii,“ míní Petr Mach.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs