Petr Pelikán tvrdě: Izrael neměl vůbec vzniknout. Dlouhodobě se neudrží

10.05.2019 9:13 | Zprávy

ROZHOVOR „Izrael neměl vůbec vzniknout. Důvody, proč k tomu došlo, byly iracionální a mechanismus neuvážený,“ říká arabista Petr Pelikán v druhém dílu rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz věnovaném Íránu, Izraeli a Blízkému východu. Podle Pelikána se Izrael v dlouhodobém horizontu v regionu neudrží. Představuje v dané oblasti příliš cizorodé těleso, nemá ve svém bezprostředním okolí žádného skutečného spojence a je závislý na ochraně a podpoře příliš vzdálených států, dodává arabista.

Petr Pelikán tvrdě: Izrael neměl vůbec vzniknout. Dlouhodobě se neudrží
Foto: Archiv Petra Pelikána
Popisek: Scénka z Íránu

Vraťme se ke sporům mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Zcela určitě nejde pouze o náboženské záležitosti, tedy neshody mezi šíítskými a sunnitskými vyznavači Islámu.

Já bych řekl, že o ně jde víc, než si připouštíme. Snažíme se hledat motivace, které jsou nám pochopitelné: naftu, geopolitické zájmy, ekonomiku a podobně. Odmítáme si připustit, že by třeba někde mohlo jít o ideologii, o náboženství či jenom o nějakou osobní zášť nebo ambici. Zrovna v monarchiích Perského zálivu přitom hraje osobnost absolutistických vládců – nikým nekontrolovaných, ale přitom majících k dispozici obrovské prostředky, s nimiž občas nakládají jen jako s drahými hračkami – velikou roli.

Oni se tedy navzájem chtějí pozabíjet z náboženských důvodů?

Kdo s kým?

Sunnité šíity, a naopak..

Dost často se to takhle v historii dělo.

A kdo je agresivnější?

Těžko říct. Tím, že sunnitů je víc, obvykle spíše probíhaly masakry ze sunnitské strany proti šíitům. Což ovšem neznamená, že by to nefungovalo i opačně.

Arabista Petr Pelikán (Foto: Jan Rychetský)

V čem se šíité a sunnité vlastně odlišují?

Historicky se muslimové rozdělili kvůli názoru na nástupnictví v čele muslimské obce, respektive islámského státu, po smrti proroka Mohameda.

Šíité věří, že nástupnictví určil bůh a sdělil to lidem prostřednictvím Koránu i samotného proroka.

Nejsilnější větev šíitů, takzvaná dvanáctnická, která je dnes státním náboženstvím v Íránu, říká, že bůh po Mohamedově smrti určil 12 jeho nástupců, takzvaných imámů. Poslední z nich, imám Mahdí, odešel před více než tisícem let do čehosi, co se v šíitské teologii nazývá velká okultace.

Co si pod tím lze představit?

Je to fyzická existence, někde v magickém skrytu mezi nebem a zemí, ze které imám Mahdí občas vystupuje, komunikuje s lidmi, některými se dá i poznat, a ovlivňuje svět.

Obrovský plakát v Íránské metropoli Teheránu zpodobňuje příchod imáma Mahdího na konci času (Foto: archiv Petra Pelikána)

Mahdí se objeví na konci času společně s Ježíšem Kristem a nastolí království boží na zemi. Až do jeho návratu za něj mají vládu na světě spravovat znalci islámu. U nás je známý, i když ne správně chápaný, jeden z jejich vysokých nábožensko-akademických titulů – ajatolláh. U nás by to prozaicky řečeno bylo něco jako profesor teologie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Putin negratuloval Trumpovi. „Velmi důležité.“ Gustav Murín odhadl „nejhorší variantu“

17:55 Putin negratuloval Trumpovi. „Velmi důležité.“ Gustav Murín odhadl „nejhorší variantu“

Řeči o tom, že zvolení Donalda Trumpa znamená ohrožení demokracie, je katastrofické strašení, ke kte…