Petr Robejšek pro PL: Občané by měli zaplavit politiky žádostmi, ať jednají v zájmu národa. Naši svobodu ohrožuje nejen Rusko, jak říká pan Štětina, ale i USA a EU

08.10.2015 4:39 | Zprávy

ROZHOVOR Respektovaný akademik, politický analytik a komentátor Petr Robejšek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz v souvislosti s uprchlickou krizí uvádí, že pouze menšina imigrantů, kteří směřují do Německa za "lepším životem", dokáže využít možností, které německá ekonomika nabízí. Ostatní na tom nebudou vůbec dobře a bylo by prý pro ně lepší, kdyby se vrátili do své domoviny. Obsáhle se věnuje také aktuálnímu dění v Sýrii a důvodům, proč lidé ze země prchají.

Petr Robejšek pro PL: Občané by měli zaplavit politiky žádostmi, ať jednají v zájmu národa. Naši svobodu ohrožuje nejen Rusko, jak říká pan Štětina, ale i USA a EU
Foto: Repro ČT
Popisek: Politolog a expert na mezinárodní vztahy doc. Petr Robejšek

Generál Jiří Šedivý nedávno zmínil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz: „Jestli chceme někam vrážet miliardy eur, tak nejlépe do uprchlických táborů na pomezí Turecka a Sýrie. Je potřeba pro ty lidi nalézt jednoduchou výrobu, třeba něčeho, co se bude používat na obnovu rozbitého území Sýrie.“ Co si o tom myslíte?

Faktem je, že spousta běženců v různých částech světa bydlí dlouhá léta v provizoriích, ze kterých se staly jejich domovy. To, co navrhuje pan generál, je jistě určitá možnost, ale nebude snadné takové manufaktury zapojit do hospodářského koloběhu. Hodně záleží na tom, jak energicky bude takové projekty podporovat turecká vláda.

Skutečně silná proměnná, pokud jde o syrské migranty, je dle mého názoru uklidnění situace, alespoň v částech jejich země. To se může povést, když se všichni důležití aktéři shodnou, že menším zlem je stabilizace Asadova režimu, a udělají pro to potřebné násilné kroky. Jak se zdá, tak to se teď konečně děje.

Jen na okraj. Kdyby se západní politici pod vedením USA chovali od začátku racionálně, tedy poměřili své možnosti složitostí úlohy odstranit Asadův režim, tak by se do současné situace vůbec nedostali. Teď z ní musí za dosti ponižujících okolností vycouvat a jejich celková situace je dnes horší než na začátku jejich pokusů Asada odstranit. Kladu si otázku, proč se Amerika vůbec pouštěla do řečnění o „červených liniích“ a nutnosti Asadova odstoupení, když jejím stratégům muselo být jasné, že nedokáže zabránit jejich překročení, o odstranění Asada ani nemluvě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Kettner: Házet seniory přes palubu je hyenismus. Žijeme z jejich dřívější práce

22:14 Zdeněk Kettner: Házet seniory přes palubu je hyenismus. Žijeme z jejich dřívější práce

„Slova o nejlepší vládě v historii už mezi občany budí v lepším případě shovívavý úsměv, v tom horší…