Pirát, kterého „zařízli“: Německo nás zkolonizovalo. Zpochybňovat NATO bude jako zpochybňovat KSČ

12.02.2020 12:05 | Zprávy

30 LET POTÉ – KROKY K DEMOKRACII V době po sametové revoluci jsem naivně věřil v ideály svobodného trhu a aktivně jsem budoval kapitalismus. Teprve později jsem pochopil, že kapitalismus je jen o penězích a zisku a že kdo má více peněz, má větší moc, říká Ivo Vašíček, krajský zastupitel Jihomoravského kraje, kterého z křesla místopředsedy strany Piráti před lety „zařízli“ ve vnitrostranickém referendu kvůli jeho kritice NATO. Zpochybňování členství v NATO je v současnosti v Česku podobné tabu, jako bylo před rokem 1989 zpochybňování vedoucí úlohy KSČ, říká Vašíček.

Pirát, kterého „zařízli“: Německo nás zkolonizovalo. Zpochybňovat NATO bude jako zpochybňovat KSČ
Foto: Archiv I. Vašíčka
Popisek: Místopředseda Pirátů Ivo Vašíček

Loni jsme oslavili 30. let od sametové revoluce. Nyní se blížíme k dalšímu výročí: třem dekádám, které uplynuly od začátku transformace České republiky v tržní ekonomiku. Asi nejzásadnější částí tohoto procesu byla privatizace, tedy přesun ohromného objemu státního majetku do soukromých rukou. Jak zpětně hodnotíte výsledky tohoto procesu?

V té době jsem byl z nových možností nadšený a naivně věřil v ideály svobodného trhu. Aktivně jsem kapitalismus „budoval“. Teprve později jsem pochopil, že kapitalismus je jen o penězích a zisku a že kdo má více peněz, má větší moc. Dnes už u nás většinu zisků generují nadnárodní korporace, běžní podnikatelé jen paběrkují.

Privatizace přinesla i negativní jevy. Privatizační tunely typu OKD či Mostecké uhelné se řeší dodnes. Poměrně divoké to bylo i v případě některých vydavatelství jako například Mladá fronta či Rudé právo. Mělo se postupovat nějak jinak, řekněme, opatrněji?

Po bitvě je každý generál. Myslím si, že by to při jiném postupu dopadlo podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vidlák: Teď si je Fiala bude platit sám. Hrozba násilí v kampani

10:25 Vidlák: Teď si je Fiala bude platit sám. Hrozba násilí v kampani

VIDLÁKUV TÝDEN Trump si nejspíš spočítal, že vliv přes Twitter a jiné sociální sítě je levnější a si…