Pirátem jsme každý od narození. Ale někomu bohužel systém vymyje mozek dočista, myslí si pirátský uchazeč o Senát Kučera

09.09.2014 1:23 | Zprávy

ROZHOVOR Ve volebním obvodě Rychnov nad Kněžnou kandiduje na senátora za Piráty Roman Kučera. ParlamentnímListům.cz v rozhovoru mimo jiné vysvětlil, co znamená býti pirátem. „Znamená to především svobodně a kriticky myslet. Mít právo myslet si, co chci, a sdílet tyto myšlenky s kým chci. Každý člověk se narodí jako pirát. Systém mu začne odmalička vymývat mozek a mnohým ho, bohužel, vymyje dočista. Oběť začne myšlenky rozdělovat na zakázané a povolené, nechá si třeba vnutit, že jeho myšlenku může někdo jiný tak nějak duševně vlastnit. Taková blbost! No a člověk, který se tímhle nechá semlít, přestává být pirátem."

Pirátem jsme každý od narození. Ale někomu bohužel systém vymyje mozek dočista, myslí si pirátský uchazeč o Senát Kučera
Foto: Archiv R. Kučery
Popisek: Roman Kučera

Před listopadovou revolucí jste se zúčastňoval protirežimních demonstrací a roznášel samizdaty. Jak jste spokojen s vývojem polistopadovým?

O mé spokojenosti leccos napoví fakt, že se občas účastním protirežimních demonstrací a roznáším pirátské tiskoviny. Tím nechci říct, že je to stejné. Dnes mi za tuto činnost víceméně nic nehrozí. Každé předběžné zadržení skončí, a dnes si režim nedovolí někoho jen tak na pár let zavřít. Metody jsou jemnější, ale rafinovanější a chytřejší. Ale to bychom se dostali jinam, než se ptáte.

Po listopadu 1989 jsem si dlouho myslel, že je vše v pořádku, jen se občas objeví drobné potíže růstu. Politici je vyřeší a my, občané, si budeme spokojeně a svobodně žít s perspektivou zářivé budoucnosti. A kdyby něco, přece můžeme politiky vyměnit! Jasné jako facka.

Jenže léta plynula, občas se nějaký politik vyměnil, ale to, co měly být jen potíže růstu, se ne a ne vyřešit, ba naopak. Václav Havel zavedl pojem „blbá nálada", pak přišla iniciativa „Děkujeme, odejděte" a další. Postupně mi došlo, že „my jsme ti, na které čekáme". A tak jsem tady.

Nyní (nejen) českou veřejnost hodně rozděluje ukrajinský konflikt a hodnocení podílu Ruska na něm. Jak místní situaci vidíte vy?

Vy po mně chcete, abych napsal knihu? Na Ukrajině jsem byl dvakrát, v Rusku jednou, v Bělorusku jednou, v Pobaltí asi dvacetkrát. Takže něco málo o tamních lidech vím, a to málo mi stačí, abych si domyslel, že situace je mnohem složitější, než nám ji vykresluje oficiální propaganda. Jedna věc je neoddiskutovatelná. Je to UKRAJINSKÉ území a žádná cizí mocnost na něm nemá co dělat. Všechno ostatní jsou dohady, zprostředkované a filtrované těmi, kdo informaci poskytují. Opravdu to nejde zdálky soudit. A už vůbec ne pár větami. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

4:44 Andor Šándor: 5 % na obranu? Jen výkřiky, to bychom nezvládli, i kdyby ekonomika šlapala

Vynakládat pět procent HDP na obranu, nebo vytáhnout učebnice ruštiny? Bezpečnostní expert a bývalý …