Pod rouškou války. Fiala spěchá na zásah do ČT, který vše změní

16.03.2022 4:44 | Rozhovor

Kdo a proč usiluje o změnu systému volby do kontrolních orgánů veřejnoprávních médií? Mediální analytička Irena Ryšánková mluví o hrozící normalizaci v ČT a ČRo, která je vydávána za demokratizaci a podezřele zrychleně protlačována v Parlamentu. V případě změny zákona by si vládní koalice do Rady ČT i Českého rozhlasu mohla dosadit kompletně sobě nakloněné kandidáty. A v kuloárech už se prý začíná mluvit o novém generální řediteli ČT.

Pod rouškou války. Fiala spěchá na zásah do ČT, který vše změní
Foto: Repro ČT
Popisek: Premiér Petr Fiala na tiskové konferenci vlády

Poslanecká sněmovna se brzy chystá dovolit chybějící členy do rady ČRo a hlavně Rady ČT, kde chybí šest lidí. Koalice ale zároveň chystá novelu zákona, který systém volby do těchto rad změní. Je tato úprava nutná?

Absolutně nutná není. Neřeší to, co by řešit měla. Ano, je nutná úprava zákonů, které se týkají médií veřejné služby. Je potřeba vyřešit klesající faktickou hodnotu koncesionářských poplatků, které jsou od roku 2008 stejné bez ohledu na inflaci od té doby a na vzrůstající úkoly veřejné služby. Je potřeba vyřešit vratku DPH z poplatků obou médií veřejné služby. Dnes jsou tato média trestána za to, že jejich cílem není zisk, ale služba. A také si musíme uvědomit, že v současnosti si z poplatků ještě ukousne tři koruny, možná nyní víc, Česká pošta za platbu SIPO. To je jen za doručení poplatků Českému rozhlasu 130 milionů, za přeposlání ČT dalších 300 milionů. To je skrytá dotace státnímu podniku, která odporuje pravidlům Evropské unie.

Tedy myšlenka, že se na to všechno poslanci vykašlou, ale začnou zbrkle měnit způsob, jakým se volí radní, je nesmysl, je to politicky účelové a zavání to pokoutností. Tak, jak se rady volí nyní, je stejně vyhovující. Není důvod, proč to měnit. Zvlášť nyní, v nouzovém stavu, v časech, kdy je za humny válka, kdy stoupají ceny, kdy k nám přichází stovky tisíc uprchlíků. O těchto věcech se má široce debatovat na odborných fórech, ne pokoutně prosazovat „z příkazu premiéra“ a hlavně: ne prosazovat změny nesmyslně rychle. V americké NASA mají zásadu: co funguje, neměň.

Pokud bychom chtěli změnit politickou volbu za jinou, volme stejným způsobem poslance. Třeba je můžeme losovat… Je naprosto legitimní, jestliže pomocí odborně kompetentních zástupců veřejnosti stejnou veřejností volení poslanci konstituují orgán na dohled nad respektováním zákona a etického kodexu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…