Podrážděný poslanec ČSSD. Vznesl závažné pochybnosti k náhradám za nevydaný majetek církvím. V praxi to prý vypadá trochu jinak

08.02.2019 8:12 | Zprávy

ROZHOVOR „Je zřejmé, že se většinová společnost odklání od elit, nevěří jim a považuje je za odtržené od reality. Elity budou muset být schopny vrátit se mezi občany a mluvit řečí, která je pro ně srozumitelná,“ říká poslanec za ČSSD Ondřej Veselý. V rozhovoru promluvil o volbách do Evropského parlamentu i o smlouvě o společném partnerství mezi Francií a Německem. V té souvislosti zmínil tvrdé jádro Evropy. Vrátil se i k církevním restitucím a prozradil, co mu vadí.

Podrážděný poslanec ČSSD. Vznesl závažné pochybnosti k náhradám za nevydaný majetek církvím. V praxi to prý vypadá trochu jinak
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Blíží se volby do Evropského parlamentu, jak moc je podle vás ovlivní takzvaná uprchlická krize, nebo třeba i nepokoje ve Francii, a hlavně brexit? Jak vy byste si představoval dobrý výsledek těchto voleb?

Obávám se, že dnešní evropská společnost je hodně rozdělená a neklidná. I vlivem událostí, na které se ptáte. Za úspěch bych považoval, pokud ve volbách do Evropského parlamentu propadnou populisté a nacionalisté.

Zhruba třicet významných světových osobností, mezi nimi i Milan Kudera, připojilo svůj podpis k manifestu, který varuje před nástupem populismu. Spisovatelé i historici mají obavy právě z výsledků květnových evropských voleb, ale i z brexitu. Co na takový manifest říkáte a může podle vás vůbec něco ovlivnit?

Obávám se, že manifest stačit nebude. Je zřejmé, že se většinová společnost odklání od elit, nevěří jim a považuje je za odtržené od reality. Elity budou muset být schopny vrátit se mezi občany a mluvit řečí, která je pro ně srozumitelná.

Mimochodem, jak hodnotíte vývoj brexitu a jak podle vás nakonec dopadne? A co vy sám vidíte jako největší problém brexitu?

Věštit z křišťálové koule neumím. Nicméně doufám v dohodu obou stran. Takzvaný tvrdý brexit by byl pro Velkou Británii ekonomickou ránou a podobné by to bylo i pro evropské země, jako je Irsko, ale například taky Česká republika, pro kterou je Velká Británie čtvrtý největší obchodní partner.

Francie a Německo podepsaly smlouvu o společném partnerství, která výrazně pozmění podobu společné Evropy. Oba státy budou nově vystupovat jako jeden celek v obranné a zahraniční politice a budou koordinovat své postoje v rámci EU a NATO. Jde o krok správným směrem? Je třeba pracovat na dalším sjednocení Evropy? Co to bude podle vás znamenat pro další státy EU?

Obě země se netají tím, že chtějí dále pokračovat v hlubší integraci a vytvořit takzvané tvrdé jádro EU. V celosvětovém měřítku samotné stačit nebudou, ale zřejmě také nezůstanou. O vstup do exkluzivního klubu EU bude zcela jistě vyšší zájem, protože půjde o jakousi extraligu EU. Ostatní země pak budou hrát nižší soutěže.

Jestliže by Německo a Francie postupovaly jako jedna zcela homogenní mocnost, mají šanci vyvážit vliv USA, Číny, či Ruska?

Jak jsem již říkal, samotné stačit nebudou, ale zcela jistě také nezůstanou. A širší tvrdé jádro už bude významným geopolitickým hráčem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …