Blíží se volby do Evropského parlamentu, jak moc je podle vás ovlivní takzvaná uprchlická krize, nebo třeba i nepokoje ve Francii, a hlavně brexit? Jak vy byste si představoval dobrý výsledek těchto voleb?
Obávám se, že dnešní evropská společnost je hodně rozdělená a neklidná. I vlivem událostí, na které se ptáte. Za úspěch bych považoval, pokud ve volbách do Evropského parlamentu propadnou populisté a nacionalisté.
Zhruba třicet významných světových osobností, mezi nimi i Milan Kudera, připojilo svůj podpis k manifestu, který varuje před nástupem populismu. Spisovatelé i historici mají obavy právě z výsledků květnových evropských voleb, ale i z brexitu. Co na takový manifest říkáte a může podle vás vůbec něco ovlivnit?
Obávám se, že manifest stačit nebude. Je zřejmé, že se většinová společnost odklání od elit, nevěří jim a považuje je za odtržené od reality. Elity budou muset být schopny vrátit se mezi občany a mluvit řečí, která je pro ně srozumitelná.
Mimochodem, jak hodnotíte vývoj brexitu a jak podle vás nakonec dopadne? A co vy sám vidíte jako největší problém brexitu?
Věštit z křišťálové koule neumím. Nicméně doufám v dohodu obou stran. Takzvaný tvrdý brexit by byl pro Velkou Británii ekonomickou ránou a podobné by to bylo i pro evropské země, jako je Irsko, ale například taky Česká republika, pro kterou je Velká Británie čtvrtý největší obchodní partner.
Francie a Německo podepsaly smlouvu o společném partnerství, která výrazně pozmění podobu společné Evropy. Oba státy budou nově vystupovat jako jeden celek v obranné a zahraniční politice a budou koordinovat své postoje v rámci EU a NATO. Jde o krok správným směrem? Je třeba pracovat na dalším sjednocení Evropy? Co to bude podle vás znamenat pro další státy EU?
Obě země se netají tím, že chtějí dále pokračovat v hlubší integraci a vytvořit takzvané tvrdé jádro EU. V celosvětovém měřítku samotné stačit nebudou, ale zřejmě také nezůstanou. O vstup do exkluzivního klubu EU bude zcela jistě vyšší zájem, protože půjde o jakousi extraligu EU. Ostatní země pak budou hrát nižší soutěže.
Jestliže by Německo a Francie postupovaly jako jedna zcela homogenní mocnost, mají šanci vyvážit vliv USA, Číny, či Ruska?
Jak jsem již říkal, samotné stačit nebudou, ale zcela jistě také nezůstanou. A širší tvrdé jádro už bude významným geopolitickým hráčem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora