Paní předsedkyně, vláda nedávno představila soubor úsporných opatření, tzv. konsolidační balíček. Podle premiéra je nutné za každou cenu přestat žít na dluh a dát do pořádku rozpočet. Nemá prostě vláda v lecčem pravdu?
Pokud by vláda přiznala, že neumí hospodařit a fixluje v rozpočtu, to by pravda byla. To jejich představení je ale obrovské zklamání. Nejde o žádný úsporný balíček, ale balíček zvyšující daně. Na té tiskové konferenci jsme se nic moc nedozvěděli a pokud ano, bylo to zaobaleno do spousty balastu a zbytečných, zdlouhavých projevů různých poradců. Mohli si tu tiskovou konferenci uspořádat na hřbitově a zatancovat si na hrobě živnostníků, firem a majitelů nemovitostí. Jak chce vláda šetřit na školství nebo dopravě? To se nebudou stavět nebo opravovat silnice?
Vláda měla více šetřit, zrušit zbytná ministerstva, politické náměstky a poradce a jít příkladem. Naprosto chybí jakákoli snaha ukázat dobrou vůli, že chtějí šetřit na výdajích státu. Místo toho pan Jurečka prohlásí, že někteří politici mají nízké platy. Toto je výsměch všem občanům, kterým vláda zvedne životní náklady. Čtyřčlenná rodina si „díky“ těmto opatřením připlatí ročně až o 100 tisíc korun víc. Je to podraz na občany.
Vláda představila jen škrty a místy až brutální zvyšování daní, ale vůbec neřekli, jak chtějí nakopnout hospodářský růst. Vypadá to, že žádnou strategii nemají a čeká nás pokles HDP, další pokles životní úrovně, zadušení ekonomiky. Je to trestuhodné. My hospodářskou strategii v rámci naší stínové vlády připravenou máme, ale musela by se s námi chtít bavit, což stále odmítá.
Přišla nicméně zpráva Českého statistického úřadu o klesající inflaci.
Není to nic, kvůli čemu bychom měli bouchat šampaňské, protože těch 12,7 % je pořád strašné číslo. Vliv na mírný pokles má několik faktorů, mezi kterými je pokles cen u několika málo druhů potravin, zcela jistě jde také o vliv politiky centrální banky. Vláda na tom nemá žádnou zásluhu, chlubí se cizím peřím. V každém případě nemáme čemu tleskat, je to obrovské číslo a stále zůstáváme s inflací na předních příčkách Evropské unie.
Guvernér ČNB a předseda vlády se přes média ostřelovali v tom, kdo může za inflaci. Kdo z nich je v právu?
Pan premiér stále hledá nějakého viníky mimo vlastní řady, ale pan guvernér Michl mu to řekl jasně. I vláda si musí na svá záda naložit svůj díl viny. Tato vláda udělala zásadní chybu, kterou celou dobu kritizujeme, že už loni v únoru odmítla zastropovat ceny energií u výrobců. Něco by to možná stálo, ale zabránilo by to těm skokovým nárůstům cen.
Nezapomeňme, že vláda půl roku otálela a nic nedělala. Nakonec to zastropovali od října u obchodníků, což bylo pozdě, protože ceny už byly dávno utržené ze řetězu a zásadním způsobem se propsaly všude. Tam je třeba hledat dnešní stále vysokou míru inflace.
Vláda ztratila rok času, a vymlouvat se na válku na Ukrajině není vůbec košer. Ať pan premiér přestane hledat viníky v Babišovi, Putinovi nebo ČNB, a najde odvahu si přiznat, že na vysoké inflaci má podíl i jeho vláda.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka