Politici jsou překvapeni z věcí, které znalci říkají dvacet let, připomíná Roman Šmucler. Platí to o Ukrajině, islamistech i rozkladu EU

18.12.2015 9:41 | Zprávy

ROK 2015 – A CO DÁL? Prezident Miloš Zeman má řadu kritiků, ale žádného reálného vyzyvatele, pokud se rozhodne zúčastnit i příští přímé volby. Vysokoškolský pedagog, lékař, podnikatel, moderátor Roman Šmucler v bilančním rozhovoru říká, že na adresu prezidenta slyšel spoustu kritiky, ale nezná jediného kandidáta schopného se mu reálně postavit. Za strašnou hloupost považuje, když politici toužící udržet se u moci označují své legitimní protivníky za nedemokratické nebo dokonce za pučisty.

Politici jsou překvapeni z věcí, které znalci říkají dvacet let, připomíná Roman Šmucler. Platí to o Ukrajině, islamistech i rozkladu EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Šmucler, prezident České stomatologické komory

Končící rok byl ve znamení masové nelegální migrace do Evropy, občanské války na Ukrajině, řecké krize i teroristických útoků. Dá se něčím z toho, co se v něm událo, označit za přelomový?

Vlastně není. Jen nás dostihly problémy, o nichž jsme věděli, ale zavírali jsme před nimi oči. Ukrajina byla rozdělená od svého vzniku, ale my jsme doufali, že se to „nějak“ samo dobře vyřeší. Podobně je to s krizí vládnutí na Blízkém a Středním východě po rozpadu některých umělých států vytvořených kdysi hlavně Brity. Přelomový bude rok, až něco dotáhneme ke zdárnému konci. Bohužel stále doufáme, že se „to nějak pořeší samo“. Je jasné, že nás čekají nepopulární důsledky, a kdo by si z politiků pálil ruce, když jsou pořád nějaké volby?  A lidé se chtějí mít pořád lépe a nikdo nechce mít problémy, natož aby pro něco umíral. Čeká se, až bude tak zle, že to nepůjde odložit. To zatím, naštěstí, nenastalo.

Na migrační krizi Evropská unie dlouho nereagovala, než přišla s povinnými kvótami pro členské země a později s nápadem třemi miliardami eur uplatit Turecko, aby na její území uprchlíky nepouštělo. Co si o váhání a tápání špiček EU v této věci myslíte?

Evropská unie není akceschopná. Je to organizace pro krásné časy, ale není vymyšlená pro případy krizí. V případě války se prostě musíme spolehnout na Spojené státy. Než bychom se sešli a dohodli, je po válce. Musíme se více integrovat – mít společnou armádu, pohraničníky a tak dále – nebo klíčové funkce vrátit jednotlivým státům a spolupracovat třeba jen v ekonomice. Ten mezistav, který máme teď, je nebezpečný. Elity v Bruselu se kdysi rozhodly pro plíživou federalizaci. Je ale potřeba se pro ni buď rozhodnout, nebo jít od toho. Jinak se to při dalších problémech sesune úplně celé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump plní, co říká. Kobza zcela chápe paniku evropských satrapů

20:07 Trump plní, co říká. Kobza zcela chápe paniku evropských satrapů

Odteď každý sám za sebe, a když to nepůjde, budeme řešit odkdy dokdy a co za to. Tak vidí nový sever…