Politická abeceda totality. To zkušený Jaroslav Bašta nepamatuje, co provádí Fialova vláda

28.03.2022 21:25 | Rozhovor

Zapojení členského státu NATO do války na Ukrajině by bylo pro Rusko vítanou příležitostí rozpoutat konfrontaci. Podle poslance SPD Jaroslava Bašty si to uvědomuje i vedení Aliance. Naopak s velmi riskantními nápady trvale přichází Polsko. A opoziční poslanec se obává, že kdyby k něčemu došlo, nechala by se současná pětikoaliční vláda k nějakému podobnému dobrodružství strhnout.

Politická abeceda totality. To zkušený Jaroslav Bašta nepamatuje, co provádí Fialova vláda
Foto: archiv poslance
Popisek: poslanec Jaroslav Bašta (SPD)

Hnutí ANO se chce ve Sněmovně ptát Petra Fialy také na okolnosti jeho cesty do Kyjeva. Zejména poté, co z ukrajinské i polské strany zaznělo, že na schůzce měla být projednávána jakási speciální „protiruská“ aliance s Ukrajinou i členskými státy NATO, o které se premiér Fiala vůbec nezmiňoval. Budete se o tuto kauzu také zajímat?

Samozřejmě. Mimo jiné proto, že podobná protiruská aliance by mohla zvýšit pravděpodobnost vzniku rozsáhlejšího konfliktu v Evropě. Beru v úvahu to, že v Ruské federaci válka proti Ukrajině není příliš populární. Proto ji eufemisticky nazývají „speciální vojenskou operací“. Při zapojení některého z členských států NATO do boje proti ruským ozbrojeným silám by to ruská propaganda okamžitě využila a začala by mluvit o obranné válce proti agresi Západu. Pro Kreml by to byla svým způsobem příležitost odvolávat se na Velkou vlasteneckou válku, proto by šel do konfrontace.

Zkusme se zamyslet nad tím projektem, o kterém padla zmínka. Poradce ukrajinského prezidenta hovořil o „akční“ organizaci, která by fungovala jako hráz Západu proti Rusku, byla by v ní Ukrajina a některé členské státy NATO (výslovně zmínil Polsko). Dovedete si představit, že by na něčem takovém participovala i Česká republika?

Bohužel za této vlády bych alespoň symbolické zapojení české armády do podobného projektu nevyloučil. Zároveň se obávám, že na něco podobného jsou připraveni pouze politici pětikoalice, nikoliv naše ozbrojené síly a občané České republiky. Válka na Ukrajině by se nijak nepodobala operacím v Afghánistánu či v Mali.

Pokud by se některá z členských zemí NATO stala současně součástí jiné vojenské aliance, dovedete si představit, jak by v takovém případě fungovalo uplatňování článku 5 Severoatlantické smlouvy?

Spojené státy a generální sekretář NATO dlouho důrazně varují před možností vzniku třetí světové války, takže si dokážu představit i to, že by se článek 5 Severoatlantické smlouvy nakonec neaktivoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

životní úroveň

Životní úroveň se nám snižuje už roky, tato vláda s tím nic nedělá, ale co jste udělali nebo hodláte dělat vy proto, aby se zvýšila?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…