Porážka Vystrčila jako symbol. Zdeněk Škromach vzpomíná a radí, jak čelit asociální vládě dnes

22.09.2022 18:40 | Rozhovor

Představitelé pětikoalice ve snaze uchránit kandidáty svých stran od nepřízně voličů tvrdí, že komunální politika nemá s celostátní nic společného a nemá s ní být spojována. „To je stejné, jako kdyby důstojníci armády tvrdili, že generální štáb k nim nepatří a že oni jsou něco úplně jiného,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz bývalý významný politik ČSSD Zdeněk Škromach. Politika je o symbolech, a proto ho mrzí, že v Jihlavě nepostavila sociální demokracie proti Miloši Vystrčilovi, který je občanem několika zemí, vlastního kandidáta. Porazit předsedu Senátu by byla symbolická porážka ODS.

Porážka Vystrčila jako symbol. Zdeněk Škromach vzpomíná a radí, jak čelit asociální vládě dnes
Foto: Archiv Zdeňka Škromacha
Popisek: Ing. Zdeněk Škromach, ministr práce a sociálních věcí v letech 2002 až 2006

Vzpomenete si ještě někdy na rok 2008, kdy sociální demokracie drtivě ovládla senátní volby, když získala v horní komoře 23 ze 27 křesel? Copak poplatek 30 korun za návštěvu lékaře mohl být jediným argumentem, který přebíjel vše ostatní?

To samozřejmě ne. Ale mnohdy právě takováto témata i ve světě vyhrávají volby. Určitě v té době vrcholila velká nespokojenost s Topolánkovou vládou, která si počínala asociálně. A proto došlo k protestnímu boomu jak při volbách do Senátu, tak i při současně probíhajících krajských volbách. Tam se jednoznačně projevila protestní volba proti Topolánkově vládě. Ten třicetikorunový poplatek fungoval jako motivace. Programových bodů ČSSD bylo pochopitelně více, protože sociální demokracie má poměrně pevný programový základ. Ale ten poplatek byl takový impuls, s nímž se lidé setkávali, když museli k lékaři. Bylo to nedůstojné a trapné. Nakonec v souvislosti s nynější situací je to taková paralela, že dvě předchozí vlády vedené ODS, ať už byl premiérem Topolánek nebo Nečas, skončily předčasně.

Tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek to označil za epochální triumf a řekl, že výsledky voleb otevírají cestu k odchodu vlády a k mimořádným parlamentním volbám. Historie se opakuje. Odpůrci vlády Petra Fialy vyzývají voliče, aby volby pojali jako referendum o vládě. Co si o té výzvě myslíte a jak úspěšná může být?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…