Agentura Ipsos v rámci mapování nálad těch českých voličů, co se chtějí zúčastnit voleb do Evropského parlamentu, dala respondentům vybrat z osmi možností, proč chtějí jít volit. Nejvíc z nich, 37 procent, zaškrtlo „protože chci vyjádřit svůj názor vůči aktuální vládě“. Až za ní skončily možnosti „chci ovlivnit směr a obsah politiky EU“ a „chci, aby se v EU řešily konkrétní problémy (migrace, změna klimatu, ekonomika…)“. Proč by se eurovolby u nás měly stát referendem o vládě a za co by ji měli voliči chtít trestat?
Samozřejmě eurovolby referendem o vládě nejsou, ale jelikož je tolik voličů z vlády otrávených, nemají v tuto chvíli jinou možnost než vyjádřit zprostředkovaně svůj názor v eurovolbách. Na druhou stranu nastavení Evropského parlamentu samozřejmě velmi nepřímo a oklikou má vliv i na domácí dění, a tedy i na vládu, jelikož čím je europarlament víc progresivistický a levicový, tím víc ideologického balastu přijímá, a tím víc se pak česká vláda stává servilní vůči Evropské unii. Takže i když samozřejmě lidé skrze volby vládu nijak neovlivní, bude to vláda vnímat jako jakýsi průzkum veřejného mínění a moc dobře pozná, že jsou lidé nespokojení.
Nástupce Heleny Langšádlové ve vládě a její spolustraník z TOP 09 Marek Ženíšek se po své nominaci do funkce nechal slyšet, že musí dojít k navýšení rozpočtu pro vědu, výzkum a inovace. Když prý má vláda na to, aby kompenzovala zmrzlé borůvky nebo rajčata, tak musí najít peníze i na vědu a výzkum. Co té jeho argumentaci a také snaze získat pro svůj rezort hned na startu co nejvíc peněz říkáte?
Vláda nemá ani na kompenzaci zmrzlých borůvek, ani na kompenzaci zmrzlých rajčat, ani na vyhazování peněz na pseudovědu, protože stát žádnou vědu nedělá, stát jenom umí brát na daních peníze těm, kdo vědu dělají, a dávat je těm, kdo si na vědu z grantů hrají. Skutečná věda a výzkum a vývoj se totiž dělají v soukromých firmách poháněných vyhlídkou na zisk, který jim jejich inovace přinese. Výzkum placený z veřejných peněz není žádným skutečným užitečným výzkumem. Skutečně užitečné vynálezy přinášejí soukromé firmy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jiří Hroník