Za vznikem Inventury demokracie stojí její vedoucí koordinátor Tomáš Drážný, jak jste se o této studentské iniciativě dozvěděla vy a kdy jste se k ní připojila?
O Inventuře demokracie jsem se dozvěděla někdy na podzim roku 2009 při oslavách 20. výročí sametové revoluce. Tehdy k tomu tato studentská iniciativa připravovala různé doprovodné akce. Zapůsobila na mě i její hlavní čtyři témata, kterými se v té době zaobírala „stará“ generace Inventury demokracie. Přišlo mi to zajímavé a byla jsem se podívat na jedné z přednášek, ale vyloženě jsem se tehdy ještě nepřipojila. To přišlo později, přibližně v únoru 2011, kdy jsem se od kamaráda dozvěděla, že lidé z této organizace mají zájem o nové členy.
Zmiňujete „starou“ Inveturu demokracie. Co si pod tím mám představit?
V roce 2009, když jsem se o tomto studentském sdružení dozvěděla, tak to byla ještě takzvaná stará generace. Inventura demokracie vznikla někdy v roce 2008 a jejím hlavním cílem bylo dotlačit politiky k tomu, aby do 20. výročí sametové revoluce změnili některé absurdní věci v našem právním řádu. To se ale nepodařilo.
Kolik má vaše sdružení v současné době členů?
Je nás kolem deseti. Hodně se to střídá, protože každou chvíli přichází někdo nový a ti starší členové už na tuto iniciativu nemají tolik času, takže se to pohybuje zhruba kolem tohoto čísla. Stále ale máme zájem o nové členy, což propagujeme i na svých internetových stránkách.
Takže nějaké regionální rozdělení asi nemáte?
Ne, to nemáme. Naše iniciativa se věnuje celostátní politice. Konkrétně tomu, že chceme, aby politici dodržovali určitá pravidla. Především nám jde o to, aby se politika co nejvíce přibližovala lidem. Pro lidi by mělo být běžné setkat se s politikem a povídat si s ním. Prostě chceme odbourat takovou neviditelnou bariéru mezi normálním člověkem a politikem.
Na vašich webových stránkách jsem se dočetl, že se zaměřujete především na čtyři základní témata. A to zprůhlednění zadávání veřejných zakázek, zamezení legislativních přílepků, depolitizaci kontrolních institucí a omezení poslanecké imunity. Jak jste tedy v současné době spokojeni se zadáváním veřejných zakázek?
Na začátek bych jenom chtěla podotknout, že těmito tématy se zabývala i ta stará generace Inventury demokracie. My jsme je převzali a pokračujeme v nich, ale v současné době se snažíme zabývat i novými aktuálnějšími tématy, jako je financování politických stran a služební zákon. V těch starých samozřejmě budeme i nadále pokračovat. Protože moje hlavní zaměření v této iniciativě jsou právě legislativní přílepky, tak by vám k tomuto tématu asi řekl víc jiný člen ID. Každopádně jsme rádi, že se vláda s touto problematikou snaží vypořádat, ale čekali jsme určitě větší posun. Mysleli jsme si, že dopady budou přísnější a rozhodně jsme doufali v propracovanější strukturu řešení tohoto problému. Zkrátka, stále je zde co zlepšovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Ulrich