Poslanci si omezili imunitu. To nestačí! říká studentka, která "neměla sex"

11.03.2012 11:04 | Zprávy

ROZHOVOR Nebudu mít sex, dokud si poslanci neomezí imunitu. To je slogan kampaně, která se v lednu tohoto roku objevila na českých sociálních sítích. Pokud jste nevěděli, čí je to vlastně nápad, věřte, že za tím stojí politicky neutrální studentská iniciativa Inventura demokracie. ParlamentníListy.cz se sešly se zástupkyní tohoto sdružení Kristýnou Opletalovou a bavily se o tom, čeho chce tato organizace dosáhnout.

Poslanci si omezili imunitu. To nestačí! říká studentka, která "neměla sex"
Foto: inventurademokracie.cz
Popisek: Studentka Kristýna Opletalová a další zástupci z Inventury demokracie

Za vznikem Inventury demokracie stojí její vedoucí koordinátor Tomáš Drážný, jak jste se o této studentské iniciativě dozvěděla vy a kdy jste se k ní připojila?

O Inventuře demokracie jsem se dozvěděla někdy na podzim roku 2009 při oslavách 20. výročí sametové revoluce. Tehdy k tomu tato studentská iniciativa připravovala různé doprovodné akce. Zapůsobila na mě i její hlavní čtyři témata, kterými se v té době zaobírala „stará“ generace Inventury demokracie. Přišlo mi to zajímavé a byla jsem se podívat na jedné z přednášek, ale vyloženě jsem se tehdy ještě nepřipojila. To přišlo později, přibližně v únoru 2011, kdy jsem se od kamaráda dozvěděla, že lidé z této organizace mají zájem o nové členy.

Zmiňujete „starou“ Inveturu demokracie. Co si pod tím mám představit?

V  roce 2009, když jsem se o tomto studentském sdružení dozvěděla, tak to byla ještě takzvaná stará generace. Inventura demokracie vznikla někdy v roce 2008 a jejím hlavním cílem bylo dotlačit politiky k tomu, aby do 20. výročí sametové revoluce změnili některé absurdní věci v našem právním řádu. To se ale nepodařilo.

Kolik má vaše sdružení v současné době členů?

Je nás kolem deseti. Hodně se to střídá, protože každou chvíli přichází někdo nový a ti starší členové už na tuto iniciativu nemají tolik času, takže se to pohybuje zhruba kolem tohoto čísla. Stále ale máme zájem o nové členy, což propagujeme i na svých internetových stránkách.

Takže nějaké regionální rozdělení asi nemáte?

Ne, to nemáme. Naše iniciativa se věnuje celostátní politice. Konkrétně tomu, že chceme, aby politici dodržovali určitá pravidla. Především nám jde o to, aby se politika co nejvíce přibližovala lidem. Pro lidi by mělo být běžné setkat se s politikem a povídat si s ním. Prostě chceme odbourat takovou neviditelnou bariéru mezi normálním člověkem a politikem.

Na vašich webových stránkách jsem se dočetl, že se zaměřujete především na čtyři základní témata. A to zprůhlednění zadávání veřejných zakázek, zamezení legislativních přílepků, depolitizaci kontrolních institucí a omezení poslanecké imunity. Jak jste tedy v současné době spokojeni se zadáváním veřejných zakázek?

Na začátek bych jenom chtěla podotknout, že těmito tématy se zabývala i ta stará generace Inventury demokracie. My jsme je převzali a pokračujeme v nich, ale v současné době se snažíme zabývat i novými aktuálnějšími tématy, jako je financování politických stran a služební zákon. V těch starých samozřejmě budeme i nadále pokračovat. Protože moje hlavní zaměření v této iniciativě jsou právě legislativní přílepky, tak by vám k tomuto tématu asi řekl víc jiný člen ID. Každopádně jsme rádi, že se vláda s touto problematikou snaží vypořádat, ale čekali jsme určitě větší posun. Mysleli jsme si, že dopady budou přísnější a rozhodně jsme doufali v propracovanější strukturu řešení tohoto problému. Zkrátka, stále je zde co zlepšovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Ulrich

Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

13:11 Zbořil: Čím papež František pobouřil válečné fanatiky. Konec války na Ukrajině?

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA I politolog Zdeněk Zbořil vzpomíná na zesnulého papeže Františka. „Při přelet…