Slavíme sto let republiky. Ovšem ozývají se hlasy, že vlastně ani není co slavit. Jednak „ta“ republika už neexistuje, a navíc je prý rozkradená a zaprodaná. Co na to říct? A co vidíte v současnosti jako největší problém naší republiky?
Ti, kdo mají takové názory, buď absolutně neznají historii naší země, nebo jde o lidi, kteří zpochybňují svobodnou existenci naší země. Vybojování samostatnosti stálo mnoho úsilí, krve a životů českých a slovenských diplomatů, legionářů a domácích odbojářů. A jakékoliv zpochybňování těchto obětí považuji za odsouzeníhodné. Chápu, že ne vše po roce 1989 se povedlo, a dovolím si i tvrdit, že v divokých devadesátých byla spáchána celá řada obrovských majetkových zločinů. Pokud bychom však chtěli hledat „rozkradenou“ zemi, tak by jí zcela jistě nebylo Česko.
Jak dnes vnímáte vztahy mezi Čechy a Slováky? A s odstupem doby, bylo podle vás dobře, že jsme se po sametové revoluci rozdělili na dva státy?
Osobně jsem rozdělení Československa velmi želel a želím jej dodnes. Ke Slovensku a Slovákům mám velmi blízko. Na druhou stranu uznávám, že šlo o přání mnoha Slováků a nebylo by fér jim bránit v naplnění snu. Za čisté bych však považoval, kdyby o této otázce proběhlo referendum.
Od sametové revoluce uplyne příští rok už 30 let. Rozdíl v životní úrovni mezi námi a Západem je stále dost velký. Brzdí nás ještě pořád dědictví komunistického režimu? Nebo je problém v odlivu zisků na západ? Je pravda, že jsme vlastně „kolonií“ Západu?
Rozdíl mezi životní úrovní u nás a na západ a jih od našich hranic se razantně snížil. Pochopitelně máme nižší příjmy, ale tomu odpovídají také výrazně nižší ceny služeb. Navíc, zvláště v posledních letech příjmy u nás prudce rostou. Pokud bychom v roce 1989 neosvobodili naši zemi od totalitního režimu a následně nevstoupili do EU, byl by rozdíl dramaticky vyšší. Souhlasím však s tím, že otázka odlivu zisků za naše hranice zůstává nedořešena, a jsem rád, že jde o jednu z vlajkových lodí mé mateřské strany. Rozhodně však situace není tak špatná, že bychom se měli cítit jako kolonie Západu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora