Poslanec ČSSD se pustil do Zemana. Kromě Michala Davida nechápe ani medaili pro Vitáskovou

19.10.2018 7:54 | Zprávy

STO LET REPUBLIKY „Osobně jsem rozdělení Československa velmi želel a želím jej dodnes,“ říká poslanec za ČSSD Ondřej Veselý s tím, že ale bylo potřeba respektovat přání mnoha Slováků. V rozhovoru se vyjádřil k životní úrovni u nás a u našich západních sousedů, promluvil o prezidentu Zemanovi a blížícím se udílení státních vyznamenání a prozradil také, kdo je pro něj největší osobností novodobé české historie.

Poslanec ČSSD se pustil do Zemana. Kromě Michala Davida nechápe ani medaili pro Vitáskovou
Foto: archiv O. Veselý
Popisek: Ondřej Veselý

Slavíme sto let republiky. Ovšem ozývají se hlasy, že vlastně ani není co slavit. Jednak „ta“ republika už neexistuje, a navíc je prý rozkradená a zaprodaná. Co na to říct? A co vidíte v současnosti jako největší problém naší republiky?

Ti, kdo mají takové názory, buď absolutně neznají historii naší země, nebo jde o lidi, kteří zpochybňují svobodnou existenci naší země. Vybojování samostatnosti stálo mnoho úsilí, krve a životů českých a slovenských diplomatů, legionářů a domácích odbojářů. A jakékoliv zpochybňování těchto obětí považuji za odsouzeníhodné. Chápu, že ne vše po roce 1989 se povedlo, a dovolím si i tvrdit, že v divokých devadesátých byla spáchána celá řada obrovských majetkových zločinů. Pokud bychom však chtěli hledat „rozkradenou“ zemi, tak by jí zcela jistě nebylo Česko.

Jak dnes vnímáte vztahy mezi Čechy a Slováky? A s odstupem doby, bylo podle vás dobře, že jsme se po sametové revoluci rozdělili na dva státy?

Osobně jsem rozdělení Československa velmi želel a želím jej dodnes. Ke Slovensku a Slovákům mám velmi blízko. Na druhou stranu uznávám, že šlo o přání mnoha Slováků a nebylo by fér jim bránit v naplnění snu. Za čisté bych však považoval, kdyby o této otázce proběhlo referendum.

Od sametové revoluce uplyne příští rok už 30 let. Rozdíl v životní úrovni mezi námi a Západem je stále dost velký. Brzdí nás ještě pořád dědictví komunistického režimu? Nebo je problém v odlivu zisků na západ? Je pravda, že jsme vlastně „kolonií“ Západu?

Rozdíl mezi životní úrovní u nás a na západ a jih od našich hranic se razantně snížil. Pochopitelně máme nižší příjmy, ale tomu odpovídají také výrazně nižší ceny služeb. Navíc, zvláště v posledních letech příjmy u nás prudce rostou. Pokud bychom v roce 1989 neosvobodili naši zemi od totalitního režimu a následně nevstoupili do EU, byl by rozdíl dramaticky vyšší. Souhlasím však s tím, že otázka odlivu zisků za naše hranice zůstává nedořešena, a jsem rád, že jde o jednu z vlajkových lodí mé mateřské strany. Rozhodně však situace není tak špatná, že bychom se měli cítit jako kolonie Západu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Jaká velkoplošná krize je podle vás nejpravděpodobnější?

Víte, co mě jako první napadlo při čtení vašeho článku, že se v něm zabýváte potencionálními krizemi, ale co krize, kterým čelíme teď? Mám na mysli hlavně existenční krizi, kdy při vší té drahotě je dost obtížné vyjít s normálním platem. Nemyslíte, že by se pozornost vás politiků měla zaměřit teď ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Z toho opravdu nemějme radost. Zbořil k Trumpově plánu na řešení Ukrajiny

11:43 Z toho opravdu nemějme radost. Zbořil k Trumpově plánu na řešení Ukrajiny

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Plán na „zamrzlou“ frontu na Ukrajině, kterou budou hlídat třeba i naši vojác…