Poslanec Fiedler: Ve Francii uřezaná hlava. Jak dlouho budeme čekat? Až uřezávání přijde i k nám? Uprchlící se zbavují dokladů...

28.06.2015 0:01 | Zprávy

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Poslanec Karel Fiedler vidí jedinou možnost, jak se bránit imigrační vlně, v nekompromisním vracení uprchlíků, kteří nejsou schopni prokázat svou totožnost. Za současný stav je podle něj odpovědná neschopnost bruselské byrokracie. Pro server ParlamentníListy.cz se vyjádřil i k aktuální situaci na Ukrajině.

Poslanec Fiedler: Ve Francii uřezaná hlava. Jak dlouho budeme čekat? Až uřezávání přijde i k nám? Uprchlící se zbavují dokladů...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Fiedler v půlnočním rozhovoru

Co zpravidla děláte o půlnoci ze soboty na neděli?

V té době se mi naštěstí daří být se svou rodinou. A protože jsem typ člověka, kterému se říká skřivan, chodím dřív spát a brzo vstávám, většinou už se snažím být v režimu spánku.

Jaký dopad podle vás mají sankce uplatněné na Rusko?

Dopad sankcí je hlavně ekonomický a hraje přim tom roli i snížení ceny ropy, což Rusko určitě pocítilo, zastávám nicméně konzistentní názor, že takovou zemi, jakou je Rusko, je lepší mít na straně partnera. A to zvlášť v současné napjaté bezpečnostní situaci v souvislosti s islámským nebezpečím. V případě Ruské federace by bylo daleko vhodnější v mezích daných možností spíš spolupracovat než soupeřit.

Kreml přiznal, že jsou na Ukrajině zřejmě ruští vojáci, ale bez pověření a nedá se jim zabránit, aby šli na Ukrajinu bojovat, protože řada z nich jde pomstít příbuzné apod. Co si o tomto tvrzení myslíte?

Pokud jde o vývoj konfliktu, určitě vidím vinu na obou stranách. Když se nad tím pragmaticky člověk zamyslí, je jasné, že povstalečtí bojovníci by nemohli být schopni vést tak dlouho boje, kdyby neměli logistický přísun materiálu a zbraní. Totéž ale platí pro ukrajinskou stranu, kde bojují v podstatě soukromé vojenské oddíly a je velmi diskutabilní, kdo jim vlastně velí. V tomto konfliktu vidím velkou vinu na obou stranách.

Co může pro situaci znamenat rozmístění americké těžké techniky ve státech sousedících s Ruskem?

Pobaltské země jako bývalé sovětské republiky dlouhodobě vyjadřují své obavy a nelze se tomu divit. Situace došla tak daleko, že krok USA nebude přispívat k jejímu uklidnění. Je ale třeba se vrátit k jednacímu stolu a vyřešit konflikt na východě Ukrajiny. Ani jedna strana už není schopna ovládat bojující jednotky a bojůvky a je to hodně komplikované.

Vrátil bych se ještě trochu do historie – na počátku celého konfliktu podle mne byl Majdan a položme si proto otázku, jak by vše dopadlo, kdyby tyto události probíhaly jinak. Mám navíc pochybnosti, že vše bylo tak, jak se běžně prezentuje. Kdyby se na počátku té třaskavé situace, která na východní Ukrajině vznikla, přistoupilo k čistě demokratickému řešení, tedy k vyhlášení referenda, tak by k takovému masakru nedošlo.

Putin na Petrohradském investičním fóru dohodl plynovod s Řeckem a druhý s Německem. Jak vnímáte takové možnosti?

Jako pragmatické uvažování Ruska a prezidenta Putina. Ukrajina je velmi nestabilní země prorostlá korupcí a oligarchickým systémem, takže každý soudný člověk by uvažoval podobně.

Na evropském summitu nebyly nakonec prosazeny kvóty. Co to podle vás bude znamenat?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Tomio Okamura byl položen dotaz

Prý se nebráníte jít do koalice s ANO

Zajímalo by mě, co je pro vás přijatelný kompromis pro sestavení společné vlády a co jsou body z vašeho programu, ze kterých neslevíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

4:46 Právník: Je jasné, proč ten paragraf prosazují. Volby a BIS

Evidentním cílem je stíhat ty, o kterých se struktury mainstreamu domnívají, že jednají v ruském záj…