Poslanec turista Šťovíček vplul mezi Starosty. Pořád však bedlivě sleduje ODS

12.05.2013 9:37 | Zprávy

ROZHOVOR Slova o odpadlíkovi či přeběhlíkovi se ho nedotýkají. Vidí sám sebe jako politika, který chce zůstat věrný svým programovým cílům a to bez ohledu na stranický kabát těch, se kterými je na jejich naplnění schopen pracovat. Řeč je o bývalém véčkaři (v minulosti členovi ODS), starostovi města Litvínova, známému odpůrci prolomení limitů těžby uhlí a vysídlování měst Milanu Šťovíčkovi, který v květnu oficiálně stvrdil jako poslanec spolupráci s klubem TOP 09, Starostů a nezávislých.

Poslanec turista Šťovíček vplul mezi Starosty. Pořád však  bedlivě sleduje ODS
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: MiIan Šťovíček

V dubnu jste ohlásil spolupráci se Starosty a Nezávislými. Co přesně si od STANu slibujete?

Pro mne bylo důležité, že jsme se s předsedou STAN Petrem Gazdíkem shodli na společných prioritách – zachování těžebních limitů, ochrana lidských sídel před těžbou a zvýšení odvodů z vytěžených nerostů ve prospěch obcí a státu.

Jaké jsou dnes vaše vztahy s těžaři?

Snažím se spolupracovat s každým, komu záleží na dalším rozvoji našeho města. Není žádným tajemstvím, že s vlastníky Czech Coal se rozcházíme v názoru na budoucnost těžby v okolí Litvínova. Já prosazuji názor těch lidí, kteří chtějí udržet těžbu v rozumných mezích tam, kde neohrožuje, či spíše nelikviduje další existenci obcí. Oni vidí budoucnost v tom, že těžbě ustoupí vše, co jí bude stát v cestě. V tom se nemůžeme shodnout.

Myslíte, že vás v příštím volebním období čeká poslanecké židle? Jaké by byly vaše stěžejní předvolební a povolební aktivity kromě limitů těžby uhlí?

Mandát poslance považuji především za důležitý prostředek pro realizaci programových cílů. Jsem rád, že se v Poslanecké sněmovně podařilo prosadit hodně z toho, s čím jsem kandidoval. Přímá volba prezidenta je realitou, zachování těžebních limitů je zakotveno do Státní energetické koncepce a z horního zákona zmizely ostudné a totalitní paragrafy, které umožňovaly vyhánění lidí z jejich domovů z důvodu těžby. Řadu věcí je však nutné ještě dotáhnout.

Jaké například?

Zamezení zneužívání sociálních dávek se sice slibně rozběhlo, ale nedotáhlo. Je třeba podstatně zvýšit odvody z vytěžených surovin, které jsou vlastnictvím státu, ale zisk je podle stávajícího stavu takřka výhradně příjmem těžební společnosti. To se musí změnit tak, aby se výnosy z těžby rovnoměrně rozdělily mezi obce, stát a těžaře. Limity těžby se osvědčily jako účinný nástroj ochrany obcí a proto budu i nadále usilovat o jejich zachování. Určitě by také stát měl definovat svůj vztah k fosilním palivům podobně, jako to již udělala řada států v Evropě.

Poté, co jste byl „odejit“ z Věcí veřejných, se na vaši hlavu smetla i nelibá označení jako přeběhlík, odpadlík. Jak to vnímáte vy? Cítíte se jako odpadlík nebo přeběhlík, byť třeba ne vlastní vinou?

Kandidoval jsem za určitý program a jeho plnění je pro mne základním kritériem a měřítkem. Pro sebe bych považoval za nepřijatelné, kdybych opustil tento program a  cíle, s nimiž jsem do Parlamentu vstupoval. Skutečnost, že se nepodařilo udržet výraznou většinovou podporu pro nutné reformy po celou dobu tohoto volebního období mě velmi mrzí, nicméně na mém odhodlání splnit volební cíle zakotvené v koaliční smlouvě a Programovém prohlášení vlády se tím nic nemění.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

4:44 Jan Campbell pro PL: Jak vyhrát volby? Strachem. Demokracií určitě ne

Již asi 70 let je podle analytika Jana Campbella politika založená na vyvolávání strachu o sociální …