Sněmovna jednala o uzákonění manželství pro homosexuální páry, teď se materiálem zabývají výbory. Je zde však i návrh na zakotvení manželství jako svazku muže a ženy v ústavě. Jaký z návrhů je vám bližší?
Jednoznačně ten návrh, který odpovídá naší anticko-židovsko-křesťanské tradici. Tedy svazku muže a ženy. Jakýkoliv jiný svazek pod názvem manželství je dle mého názoru nepřijatelný. Pokud má být vztah stejnopohlavních párů uzákoněn, tak je třeba tento svazek pojmenovat zcela jiným názvem.
Jinak řečeno, je manželství pro všechny?
Pokud se na to díváme z pozice tradičního svazku muže a ženy, pak je manželství pouze tento pár a proto, dle mého názoru, by manželství jako svazek muže a ženy mělo být zakotveno v ústavě. Podpořil bych úpravy občanského zákoníku tak, aby byla narovnána práva lesbických párů, tak jako u heterosexuálních párů, aby jim vznikl nárok například na společné jmění nebo vdovské důchody, ale s výjimkou adopce dětí.
Pokud by manželství pro homosexuály bylo uzákoněno, co by to podle vás znamenalo? Jaký dopad na společnost to může mít?
Jak jsem zmínil, dovedu si představit uzákonění svazku stejnopohlavních párů, byť s tím osobně nejsem v souladu. Pro současnou českou společnost, která je většinově tolerantní k sexuálním menšinám, by se mnoho nezměnilo. Za sebe mám ale obavu, aby se uzákonění takovéhoto svazku nepromítlo do nějaké pozitivní diskriminace, na úkor většinové heterosexuální části obyvatel České republiky. I homosexuálové si musejí uvědomit, že nový život, zajišťující naši budoucnost a nové generace, vznikne pouze ze svazku muže a ženy.
Často je slyšet kritika, že homosexuálové stále přidávají na svých právních požadavcích. Souhlasíte s tím?
Bohužel s kritikou musím souhlasit. Není to tak dávno, když se projednávalo uzákonění partnerského vztahu se všemi právy a povinnostmi z toho plynoucími, načež z kruhů stejnopohlavních párů se ozývalo, že to je dostačující a nic více už požadovat nebudou. A dnes tu je snaha tento svazek posunout do polohy manželství nebo snaha mít možnost adoptovat děti.
Při letošním sčítání lidu se ozývala kritika, že v kolonce pohlaví jsou jen dvě možnosti. Měla by se tato nabídka rozšířit?
Nevím, proč by měla. Vždy jsme si při sčítání vystačili se dvěma pohlavími a nic by se na tom měnit nemělo. Osoba je buď žena, nebo muž.
Co o západní společnosti vypovídá míra tolerance homosexuality, obzvláště pak v porovnání s autoritářskými režimy v Asii či v Africe?
Na začátku jsem napsal, že česká společnost je velmi tolerantní a jsem za to velmi rád. Kriminalizovat někoho za jeho životní či politické názory, náboženské cítění nebo sexuální orientaci prostě odmítám. Západní tolerantní způsob nahlížení na člověka je z mého pohledu jediný správný. Nesmí být ale zneužit. Někdy mi to připadá, že si lidé pletou toleranci s anarchií, ve které si každý může dělat, co chce. Tak to ovšem není.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová