Pane předsedo, jak na Vás zapůsobila kauza Víta Bárty?
Vít Bárta si dobře uměl naplánovat vstup do politiky. Přistoupil k tomu jako k projektu, který měl zajistit nějaký jeho trvalý vliv a moc. Nevyšlo mu to ale s výběrem svých spolupracovníků. Řekl bych, že měl celkem solidně rozjetou kariéru, nyní však působí spíše komicky. Přesto si myslím, že jeho politické angažmá nekončí. I přes pravděpodobný konec Věcích veřejných se Vít Bárta bude snažit vymyslet jiný projekt. Vzhledem k tomu, jak si rozumí s prezidentem Klausem, se domnívám, že budou v následujícím volebním období spolu spolupracovat. Vidím to na nějaký populistický, protievropský, protiromský projekt prezentující se se zatočením s korupcí.
A jak vnímáte osud Nečasova kabinetu (více ZDE)?
O Petru Nečasovi si myslím, že je to člověk bez jakékoli korupční minulosti. Považuji ho za solidního politika, ovšem také ho považuji za ignoranta přehlížejícího dění kolem sebe. Vnímám však, že jinak se v jeho situaci zachovati nelze, pakliže chce býti předsedou vlády. Co se kabinetu jako celku týče, mám výhrady k ministru Vondrovi, Kalouskovi, Bendlovi a jim podobným. Jsou to osoby, které nemají morální právo být ministry. Myslím, že by tato vláda měla skončit, ovšem nevidím v nejbližší době alternativu k lepšímu.
Jaký máte názor na iniciativy jako je Ano 2011 Andreje Babiše či Holešovská výzva?
Samotný fakt, že vzniká celá řada iniciativ (tedy nejen ANO a Holešovská výzva) ukazuje na akutní potřebu lidí řešit nemocný stav společnosti. Každá taková iniciativa je z tohoto pohledu vítána. Nadějí pro nás všechny pak bude, pokud se iniciativy spojené stejným cílem propojí. Zhouba, když se začnou vůči sobě vymezovat. To jsou důvody, proč nebudeme nikoho předem zavrhovat nebo kritizovat, ale budeme usilovat o vzájemnou komunikaci a výměnu zkušeností.
Souhlasíte s přímou volbou prezidenta, a pokud ano, kdo by měl nahradit Václava Klause?
Nesouhlasím s přímou volbou prezidenta a ani přímou volbou starostů. Prezident České republiky má omezenou moc a jeho funkce je spíše formální tedy tradiční záležitost. S přímou volbou bych souhlasil v případě, že by se parlamentní systém změnil na princip prezidentský. Za současného stavu toto opatření vnímám spíše jako populismus politických stran, kterým naoko předávají rozhodování ve prospěch společnosti. To, že je Václav Klaus prezidentem, se nemělo nikdy stát. Je to člověk s nejasnou minulostí za komunismu a také symbol korupce v Čechách po roce 1989. Pokud by tento člověk nebyl vrcholným politikem, a kdyby česká justice fungovala, jak by měla, Václav Klaus by byl ve vězení. Jeho nástupcem bych nejraději viděl Jana Rumla, z uvažovaných možných kandidátů pak Tomáše Halíka.
Hodláte připravit kandidátky v rámci letošních krajských či senátních voleb?
Strana B10 se zapojila počátkem letošního roku v Ústeckém kraji ke Hnutí PRO! Kraj, které se řídí myšlenkou, že pokud má hnutí vyvolat hnutí, musí jít strany stranou. To je jedním ze dvou důvodů, proč jsme se k tomuto uskupení připojili. Dalším důvodem je účast osob z dalších subjektů, politických i nepolitických, jejichž dosavadní práce v kraji si velmi ceníme. Jako strana B10 nemůžeme nabídnout velké množství kandidátů, ale přesto jsme připraveni pracovat pro tento projekt s maximálním nasazením. Věříme v úspěch vzhledem k aktuálnímu stavu v Ústeckém kraji, o kterém platí, že je z krajů nejhorší z nejhorších. Senátních voleb se také budeme účastnit. Budeme nominovat kandidáty v okresech Chomutov, Litoměřice a Teplice a tito naši lidé budou kandidáty v Hnutí PRO! Kraj.
Kdo je pro Vás naděje v politice?
Žádnou novou naději neregistruji, ovšem je několik osob, které by se měly do politiky vrátit. V Ústeckém kraji je to na prvním místě Přemysl Rabas, bývalý ředitel chomutovského zooparku a bývalý poslanec ve volebním období 2006 – 2010 za Stranu zelených. Je to člověk, který prošel vrcholovou politikou bez jakéhokoliv škraloupu, a který například svým působením v zooparku dokázal, že je také schopným manažerem. Přemysl Rabas, dle mého názoru, by svým angažmá, jak v krajském zastupitelstvu, tak i v parlamentu, využil svých letitých zkušeností a zcela jistě, by naplnil důvěru občanů v něj vloženou.
Jak je na tom Vaše strana s financováním, přibývá, nebo ubývá peněz?
My jsme prošli pouze komunálními volbami v roce 2010 a nyní se připravujeme na volby krajské. V posledních volbách naše náklady byly cca 250 tisíc Korun a veškeré tyto výdaje byly hrazeny dary od vlastních kandidátů. Snad v jednom případě se jednalo o sponzorský dar soukromé společnosti. V krajských volbách plánujeme postupovat totožně, i když se samozřejmě snažíme najít nějakého sponzora, který by nám pomohl. Nejsme však ochotni za případný sponzorský dar nabízet protislužby, takže se pravděpodobně sponzorských darů nedočkáme. Státní příspěvky nedostáváme a nikdy jsme nedostávali. A ani o ně nestojíme.
Kolik máte členů a jak je to s jejich nárůstem?
Strana B10 byla založena v roce 2010 výhradně pro komunální volby v Bílině. Nakonec jsme dali souhlas se vznikem litvínovské organizace a až do roku 2011 měla B10 čtyři desítky členů. V letošním roce jsme organizaci v Litvínově rozpustili a fungujeme pouze v Bílině. Máme 6 členů a o vyšší počet neusilujeme. Spíše se soustředíme na rozšíření základny registrovaných příznivců, kterých v současné době máme přibližně sedmdesát na území Ústeckého kraje. Z nich pak budeme vybírat kandidáty v komunálních volbách v roce 2014 v Bílině, možná i v jiných městech, budeme-li kandidovat samostatně a nebudeme-li součástí jiných koalic či projektů. Nabízíme tuto značku zástupcům občanské společnosti, které by chtěli přejít do komunální politiky v Ústeckém kraji.
Zavedli byste trest smrti?
S trestem smrti samozřejmě nesouhlasím, a to ze dvou důvodů. Za prvé je tu možnost justičního omylu a v některých zemích, a u nás obzvláště, justičního omylu úmyslného. Druhý důvod je ještě daleko vážnější. Člověk nemá právo zbavit jiného člověka života.
Jaké by byly první tři kroky, pokud byste se stal premiérem?
Já jako člen strany, která byla založena za účelem účasti v komunální, popřípadě regionální politice, nemám v úmyslu stát se v budoucnu premiérem. Nicméně pokud bych se nyní ocitl v pozici předsedy vlády, tak za současného stavu, bych rozpustil stávající kabinet a činil veškeré kroky k předčasným volbám. Za druhé bych zašlapal úvahy o zrušení ministerstva pro místní rozvoj, životního prostředí a kultury. Za třetí bych zamezil organizovanému zločinu v rámci policejních složek a v rámci justice, a to na všech úrovních.
Michal Mlej, Narozen 12. května 1982 je člen předsednictva politické strany B10. Od roku 2006 do současnosti radní a zastupitel města Bíliny. V letech 2010 – 2012 předseda B10.
Odpovídá vedení mimoparlamentních stran:
- Petr Mach, předseda Svobodných: Babiš i Holešovská výzva vyšumí
- Předseda republikánů promlouvá: Kdo po Klausovi? Hůř pracovat už snad nejde
- Předseda ČSNS 2005 Karel Janko: Jsem pro trest smrti a chci vyházet tu vládní pakáž
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový