Jubilejní dvacátý ročník Evropského bankovního a finančního fóra (EB&FF) se bude konat ve dnech 27. až 29. března. Mezi hosty budou například ministr financí Černé Hory Milorad Katnić, guvernér Slovinské banky Marko Kranjec, guvernér Norské banky Øystein Olsen a mnoho dalších.
A co na dvoudenním fóru zazní? Podle Karla Muzikáře, prezidenta pořádající organizace Comenius, účastníci představí například nové modely světa financí, zmíní některá řešení problémů s financováním obnovitelných zdrojů či nabídnou nové pohledy na energetické zabezpečení Evropské unie. Fórum začíná úvodní recepcí a pokračuje dvoudenní konferencí v prostorách České národní banky. Poté bude následovat jednodenní diskuse v rezidenci pražského primátora Bohuslava Svobody. Vše ukončí premiér Petr Nečas.
Zajímavé na akci ale je, že úplně ten první ročník fóra proběhl po záštitou tehdejšího premiéra a dnešního prezidenta ČR Václava Klause.
„My jsme sice tu myšlenku ´vynalezli´ , ale když jsme přemýšleli o tom, na jaké téma máme udělat velikou mezinárodní konferenci, byl to právě tehdejší premiér Václav Klaus, který řekl, že by se měla orientovat na bankovnictví a že by to měla být akce na nejméně evropské úrovni. Jinak by to podle něj byla jen nějaká místní konferencička a valný smysl by neměla," vysvětlil k tomu pro ParlamentníListy.cz prezident Comenia Karel Muzikář.
Klaus podle něj nezůstal jen u slov. „Byl navíc i prvním, kdo pro nás takzvaně ulovil atraktivního hosta. Byl jím tehdejší zcela nový prezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jacques Attali, který v té době pobýval v Praze na služební návštěvě. Pan Attali jako zdvořilý Francouz pozvání od tehdejšího českého premiéra nejenže neodmítl, ale tu naší akci dokonce i sám podpořil. Musím ale zdůraznit, že již v té době šlo o významného ekonoma, který dokonce působil i jako poradce prezidenta Françoise Mitterranda,“ zmínil dále Muzikář.
Média hojně psala o vzniku banky
Nakonec se podle něj právě na toho prvního významného „uloveného“ hosta podařilo nalákat i média. „Již tehdy byly plné noviny informací, že právě vznikla Evropská banka pro obnovu a rozvoj. Novináři pak tyto dvě věci logicky propojili,“ doplnil k startovacímu ročníku Muzikář.
Zatímco ale zpočátku bylo fórum pevně spojeno s transformačními procesy v ekonomice i celé společnosti, postupně se takticky zaměřilo na aktuální otázky světové ekonomiky, bankovnictví a financí. Důležitým rysem fóra se stalo také to, že diskuse na něm se neomezila jen na Evropskou unii, ale zabývá se třeba i ekonomikou Ruské federace, Ukrajiny, Kazachstánu, Číny, a dalších zemí.
„Na devatenácti dosavadních ročnících hovořilo již přes 600 řečníků,“ podotkl skromně k tomu Muzikář a nastínil také, jak vlastně myšlenka Evropského bankovního a finančního fóra vůbec vznikala.
„Bylo to v době, kdy Československo a později i Česká republika ještě neměla žádné zkušené bankéře, kromě ekonomů, kteří pracovali na expoziturách v Londýně nebo ve Frankfurtu. My jsme si mysleli, že tato akce přinese kontakt, nebo konfrontace názorů a šíření určité bankovní vědy mezi českou mladou populací orientovanou na bankovnictví. Nemůžu ale říci, že by se mi to úplně stoprocentně povedlo, neboť ti mladí Češi, kteří se chtěli naučit ´bankovnímu řemeslu´, tak v té době spíše vyjížděli do Londýna, než by se to učili v Praze,“ dodal v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Muzikář.
Comenius je panevropská společnost pro kulturu, vzdělávání a vědecko - technickou spolupráci. Byla založena 3. května 1990 v Praze a je koncipována jako nezisková organizace, která podporuje a propaguje mezinárodní kontakty a spolupráci v oblasti vzdělávání, kultury, vědy a techniky. Je navíc zcela nezávislou organizací, která nedostává žádné vládní granty a dotace a ani žádné peníze například z operačních fondů EU.
Comenius nyní pořádá tři klíčové akce – již zmiňované jarní evropské bankovní fórum, průběžné kulaté stoly, a na závěr roku akci Českých sto nejlepších.
Kdo je Jacques Attali?
Narodil se v roce 1943 v Alžíru. Kromě toho, že je bývalým poradcem prezidenta Françoise Mitteranda se významně podílel na vytvoření Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v Londýně. Stal se jejím prvním prezidentem. Inicioval myšlenku této instituce již v roce 1989, před pádem Berlínské zdi, s cílem podpořit rekonstrukci východoevropských zemí. Pod jeho vedením pak BERD podporovala investice, které směřovaly k ochraně jaderných elektráren, ochraně životního prostředí a obecněji i k rozvoji infrastruktury a posilování konkurenceschopnosti v soukromém sektoru.
Jacques Attali založil neziskovou organizaci Planet Finance, publikoval více než padesát knih včetně esejů a románů. Podle časopisu Foreign Policy (květen – červen 2008) patří navíc mezi 100 nejlepších veřejných intelektuálů světa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová