Paní Marino, jak jste se dostala do České republiky?
Před deseti lety jsem přijela za maminkou, která pracovala v Praze v restauraci. Tehdy jsem měla pětileté dítě, maminka mi chyběla, proto jsem se rozhodla přijet za ní. První práci jsme získala ve stejné restauraci, kde pracovala ona. Měli s ní dobrou zkušenost, proto mě zaměstnali. Maminka měla složitější začátky, protože tu nikoho neznala a tak dlouhou dobu přežívala. Já začínala úklidem. Myla jsem nádobí, záchody, cokoliv, chtěla jsem prostě práci. Nemluvila jsem česky, proto jsem neměla na výběr. Vždycky jsem si ale přála pracovat v kosmetickém salonu.
Udělala jsem si proto později kurz na modeláž nehtů, manikúru a pedikúru. Myslela jsem si, že když budu mít vzdělání v oboru, bude snadné najít práci. Jenže salony přijímaly pouze na živnostenský list, nechtěli zaměstnance. Ale abych získala živnostenský list, potřebovala jsem praxi nebo ručitele. Jenže ručiteli musíte zaplatit 12 tisíc. Vypadalo to beznadějně. Nakonec se na mě usmálo štěstí a po několika měsících jsem narazila na výborný salon, který mi dal příležitost.
Získala jsem spoustu klientů a úspěšně jsem podnikala sedm let. Před třemi lety přišla krize a Vietnamci. Kvůli nim jsem přišla o velkou část klientů. Zákazníci chtěli šetřit. Dávali přednost nízké ceně před kvalitou a zdravím. V současné době se ale stále věnuji nehtovému designu a mám svoji stálou klientelu.
Jakou máte zkušenost s českými zaměstnavateli?
Je úplně běžné, že v Čechách vám nezaplatí. Nestalo se to jen mě, ale i mému okolí, například mému příteli. Mají na to jednoduchý trik, například chtěli po něm, aby odpracoval 180 hodin, teprve potom dostane zaplaceno. On odpracoval 150 hodin a následně mu řekli, že pro něj teď nemají další práci. Tím mu znemožnili splnit podmínku a naplnit těch 180 hodin. Na základě toho mu nic nezaplatili. A to není jediný případ, od svých současných klientů často slýchám, že to je normální postup, třeba na stavbách. Tak se zachází se zaměstnanci.
I já osobně mám podobné zkušenosti. Několikrát se mi stalo, že mě také zaměstnavatel nezaplatil. Například loni jsem pracovala dva měsíce jako manikérka. Zaměstnavatel mi dlužil mzdu, nechtěl mi ji zaplatit. Od ostatních kolegyň jsem slyšela, že to dělal běžně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Irena Ševelová