Problém Havel, zlý duch Vondry a bývalý komunista Dienstbier. Rusko není SSSR a Amerika není baštou svobody. Disident z TOP 09 promluvil

22.10.2014 14:46 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89 Filozof a publicista Jiří Hejlek, který působil v Koordinačním centru Občanského fóra a v prvních polistopadových letech byl personálním ředitelem Ministerstva zahraničních věcí a náměstkem ministra kultury, se podělil o své postřehy z polistopadové doby. Ruská federace dle něj evidentně není pokračovatelkou SSSR, nýbrž se spíše podobá poněkud zeštíhlenému pravoslavnému carskému Rusku. USA už dávno nejsou reaganovskou baštou svobody.

Problém Havel,  zlý duch Vondry a bývalý komunista Dienstbier. Rusko není SSSR a Amerika není baštou svobody. Disident z TOP 09 promluvil
Foto: Akce D.O.S.T.
Popisek: Jiří Hejlek

Účastnil jste se aktivně listopadových událostí roku 1989?

Ano, velmi aktivně. 27. listopadu jsme se díky kamarádovi Danielu Kortemu dostali do Koordinačního centra Občanského fóra a pracovali jsme na zajímavých úkolech. Často měly tak trochu výzvědný charakter, takže to bylo dobrodružné a rád na to vzpomínám. Od 1. února 1990 jsme kvůli dobré znalosti cizích jazyků začali pracovat pro zahraniční oddělení OF. Organizovali jsme první mezinárodní konferenci o politice v březnu 1990 za účasti zajímavých a poměrně významných hostů ze západní Evropy. V Koordinačním centru OF i přímo na té konferenci jsem se seznámil se spoustou pozdějších důležitých politiků. Dodnes se přátelím s Petrem Millerem, poprvé jsem tam viděl Václava Klause a také jsem na konferenci mluvil s dnešním panem prezidentem Zemanem. Dobře jsem si porozuměl s Miroslavem Mackem. V OF jsem se seznámil s Danielem Kroupou a Pavlem Bratinkou.

Pokračoval jste v politické činnosti?

Samozřejmě, moc mě to bavilo. Netoužil jsem ale po práci poslance, spíš jsem „šilhal“ po exekutivě. V srpnu 1990 jsem nastoupil na ministerstvo zahraničí, tehdy ještě federální. Jakožto „nová struktura“ jsem byl posléze jmenován do funkce ředitele personálního odboru. Na podzim se dostavila první zklamání. Tvrdě jsem narazil na bývalé komunisty z Charty 77 v čele s ministrem Dienstbierem. Také si vzpomínám na velice konfliktní setkání s ministrem obrany Dobrovským. Byli jsme sebou navzájem totálně znechuceni. Spolu s dalšími asi deseti kolegy podobného smýšlení jsme byli z ministerstva zahraničí doslova vymeteni.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

19:30 Obrátilo se to proti Fialovi. Komentátor Vyoral k případu „falšované“ fotky

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Zatímco někteří nad nadcházející inaugurací Donalda Trumpa jásají, …